Prema podacima portala Er vižual, indeks zagađenost u delovima Beograda je večeras (00.30) oko 200, što znači da je vazduh nezdrav. Na sajtu Beoeka navodi se da je vazduh jako zagađen. Preporuka je da se ne otvaraju prozori kada je ovakva zagađenost. Velika zagađenost i u mnogim drugim gradovima u Srbiji, a u Čačku iznosi preko 300.
Beograd je večeras sedmi na listi najzagađenijih gradova u svetu. Ispred naše prestonice su Sarajevo, Daka, Delhi, Karači, Kalkuta i Lahore, piše RTS.
Indeks zagađenosti je u 00.30 iznosio 199 u Beogradu, što znači da je u vazduhu gotovo 30 puta više čestica nego što su preporuke Svetske zdravstvene organizacije.
Vazduh je prema podacima Er Vižuala nezdrav i u Valjevu (263), Nišu (279), Vranju (230), Novom Pazaru (300), Užicu (251), Gornjem Milanovcu (250), Čačku (342).
Kada je vazduh „jako zagađen“ ozbiljne zdravstvene tegobe se mogu očekivati i kod zdravih osoba i u osetljivim grupama populacije, navedeno je na sajtu. Osetljive grupe su stari, deca, osobe sa oboljenjima srca i pluća.
Preporuka je da se izbegavaju sve fizičke aktivnosti u spoljašnjoj sredini, da se skratiti boravak na otvorenom i preusmeri obavljanje uobičajenih aktivnosti u zatvoreni prostor dok se ne poboljša kvalitet vazduha.
Takođe, ne preporučuje se otvaranje prozora i provetravanje kako zagađen vazduh ne bi prodro unutra.
Indeks zagađenosti vazduha formira se na osnovu ispitivanja koncentracije šest glavnih zagađivača: PM-2,5 čestica, PM-10 čestica, ugljen-monoksida, sumpor-dioksida, azot-dioksida i ozona u nivou zemlje.
PM čestice od 2,5 mikrona su najopasnije jer su najmanje. One nastaju sagorevanjem fosilnih goriva – auspusi automobila, grejanje na drva i ugalj.
Lako prodiru u telo ljudi i, ukoliko se natalože, mogu izazvati kardiovaskularne probleme i probleme disajnih organa.