Od početka ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022, međunarodna zajednica je izrazila zabrinutost zbog pogoršanja uslova u zemlji.
Tim istraživača sa Međunarodnog istraživačkog instituta za nauku o katastrofama (IRIDeS) Univerziteta Tohoku analizirao je otprilike 98,5 miliona tvitova na ukrajinskom jeziku neposredno pre i nakon početka neprijateljstava. Otkrili su da se nakon invazije prosečan broj tvitova nedeljno utrostručio, a tvitovi koji se odnose na medicinsku pomoć, ratnu štetu i status mentalnog zdravlja povećali su se četiri puta.
Tim je predvodio vanredni profesor Susumu Fujii, a detalji njihove analize objavljeni su u časopisu Tohoku Journal of Ekperimental Medicine 22. decembra 2022.
Iako postoji mnoštvo istraživanja o uticajima rata na vojno osoblje i ljude koji beže iz zona borbenih dejstava, ona su uglavnom rađena nakon što su izvučeni iz područja sukoba. Sprovođenje anketa u ratnim zonama je neverovatno teško; studije koje istražuju medicinsku situaciju u realnom vremenu su malobrojne.
Ali porast brze razmene informacija poslednjih decenija približio je ovo mogućnosti.
Fujii, zajedno sa vanrednim profesorom Iasuto Kunii i drugima iz IRIDES-a, kategorisali su tvitove u šest klasa na osnovu ključnih reči prevedenih sa japanskog na ukrajinski. Prevode su pažljivo proveravali domaći ukrajinski prevodioci.
Uključenih šest klasa su „medicinske usluge“ (medicinski tretman, hirurgija, itd.), „simptomi“ (groznica, glavobolja, itd.), „lečenje“ (krvarenje, frakture, itd.), „medicinski resursi/medicinske situacije“ (bolnica, doktor, medicinska sestra, itd.), posebne situacije (eksplozije, požari, smrt, itd.) i „mentalno zdravlje“ (anksioznost, depresija, itd.).
Tim je podelio svoje istraživanje u četiri faze: period pre invazije od 1. novembra 2021. do 23. februara 2022.; četiri nedelje nakon invazije od 24. februara do 23. marta; period od 12 nedelja od 24. marta do 15. juna; i osam nedelja od 16. juna do 10. avgusta.
Tvitovi koji sadrže reči lek za dijabetes su porasli 40 puta u poređenju sa tvitovima pre invazije. U međuvremenu, broj tvitova povezanih sa ranjivim grupama poput dece i starijih povećao se do 3,57 puta. Tvitovi o porođaju porasli su osam puta.
„Tvitovi su pokazatelji pogoršanja zdravstvenog okruženja u Ukrajini“, kaže Fudži. „To sugeriše da je zabrinutost zbog ugroženog stanovništva i perinatalne nege porasla.“
Tvitovi koji se odnose na mentalno zdravlje su skočili odmah nakon invazije, zatim su se smanjili, ali su se ponovo povećali kako se kriza nastavljala. To sugeriše da su ljudi podvrgnuti značajnom stresu. Tvitovi koji sadrže reči silovanje, sahrana i smrt utrostručili su se nakon invazije.
Autori se nadaju da njihova analiza može poslužiti kao plan za usmeravanje pomoći Ukrajini i budućim katastrofama. „Analiza tvitova mogla bi se koristiti kao sredstvo za predviđanje potreba za medicinskim i mentalnim zdravljem u realnom vremenu“, dodao je Fujii.
Ipak, autori naglašavaju upozorenja svog istraživanja. Iako su analizirani tvitovi na ukrajinskom, nisu mogli da dobiju lokacije za tvitove. Štaviše, autentičnost tvitova bi zahtevala dodatnu procenu.