Istraživači sa Instituta za zajedničku preradu plastike (iCOUP) Ministarstva energetike SAD (DOE) razvili su novu metodu za reciklažu polietilena visoke gustine (HDPE).
Koristeći novi katalitički pristup, naučnici iz DOE-ove Nacionalne laboratorije Argonne i Univerziteta Kornel pretvorili su HDPE plastiku nakon upotrebe u materijal koji se može u potpunosti reciklirati i potencijalno biorazgradiv sa istim mehaničkim i termičkim svojstvima kao početna plastika za jednokratnu upotrebu. Njihov rad koji opisuje rezultate objavljen je 16. decembra u Journal of the American Chemical Society.
HDPE je sveprisutan u aplikacijama za jednokratnu upotrebu jer je jak, fleksibilan, dugotrajan i jeftin. Ali načini na koje proizvodimo i odlažemo HDPE predstavljaju ozbiljne pretnje našem sopstvenom zdravlju i zdravlju naše planete.
Mnogi HDPE proizvodi se proizvode od fosilnih goriva, a većina HDPE nakon potrošnje se ili spaljuje, odlaže na deponije ili gubi u životnoj sredini. Kada se reciklira trenutnim metodama, kvalitet materijala se pogoršava.
Ovaj novi pristup mogao bi da smanji emisiju ugljenika i zagađenje povezano sa HDPE korišćenjem otpadne plastike kao neiskorišćene sirovine i pretvaranjem u novi materijal koji se može više puta reciklirati bez gubitka kvaliteta.
Trenutni pristupi recikliranju HDPE-a daju materijale sa lošijim svojstvima. Alternativni pristup tima koristi seriju katalizatora za cepanje polimernih lanaca na kraće delove koji sadrže reaktivne grupe na krajevima. Manji delovi se zatim mogu ponovo sastaviti da bi se formirali novi proizvodi jednake vrednosti. Krajnje grupe imaju dodatnu prednost što novu plastiku čine lakšom za razlaganje, kako u laboratoriji tako iu prirodi.