Francuska kažnjava Majkrosoft sa 60 miliona evra zbog reklamnih kolačića

Francuska kažnjava Majkrosoft sa 60 miliona evra zbog reklamnih kolačića

Francuska organizacija za zaštitu privatnosti saopštila je u četvrtak da je kaznila američkog tehnološkog giganta Majkrosoft sa 60 miliona evra (64 miliona dolara) zbog nametanja reklamnih kolačića korisnicima.

U najvećoj novčanoj kazni izrečenoj 2022. godine, Nacionalna komisija za tehnologiju i slobode (CNIL) saopštila je da Majkrosoftov pretraživač Bing nije postavio sistem koji omogućava korisnicima da odbiju kolačiće jednako kao da ih prihvate.

Francuski regulator je saopštio da je nakon istrage otkrio da „kada su korisnici posetili ovaj sajt, kolačići su deponovani na njihov terminal bez njihovog pristanka, dok su ovi kolačići korišćeni, između ostalog, u reklamne svrhe“.

Takođe je „primetilo da ne postoji dugme koje omogućava odbijanje depozita kolačića tako lako kao prihvatanje istog“.

CNIL je saopštio da je kazna delimično opravdana zbog profita koji je kompanija ostvarila od profita od reklama koje je indirektno generisala iz podataka prikupljenih putem kolačića – sitnih datoteka sa podacima koje prate internet pregledanje.

Bing je ponudio dugme za korisnika da odmah prihvati sve kolačiće, ali su bila potrebna dva klika da ih odbije, kaže se.

Preduzeću je dato tri meseca da otkloni problem, uz potencijalnu dalju kaznu od 60.000 evra dnevno.

Kazna je izrečena Majkrosoftu Irskoj, gde kompanija ima svoju evropsku bazu.

U saopštenju Microsoft je rekao da je „uveo ključne promene u našu praksu kolačića čak i pre nego što je ova istraga počela“.

„Nastavljamo s poštovanjem biti zabrinuti zbog stava CNIL-a o reklamnim prevarama“, navodi se u saopštenju, dodajući da veruje da će „pozicija francuskog nadzornog psa naneti štetu francuskim pojedincima i preduzećima“.

Kontrola kolačića

Kolačići se instaliraju na računar korisnika kada posete veb lokaciju, omogućavajući veb pregledačima da sačuvaju informacije o njihovoj sesiji.

Oni su veoma dragoceni za tehnološke platforme kao načini za personalizaciju oglašavanja – primarni izvor prihoda za Fejsbuk i Gugl.

Ali zagovornici privatnosti su se dugo odlagali.

Od kada je Evropska unija usvojila zakon o ličnim podacima 2018. godine, internet kompanije su se suočile sa strožijim pravilima koja ih obavezuju da traže saglasnost korisnika pre instaliranja kolačića.

Prošle godine, CNIL je rekao da će izvršiti godinu dana provera sajtova koji ne poštuju pravila o korišćenju veb kolačića.

Francuski regulator kaznio je Gugl i Fejsbuk kaznama od 150 miliona, odnosno 60 miliona evra zbog sličnih kršenja u vezi sa korišćenjem kolačića.

Dve kompanije se takođe suočavaju sa nadzorom zbog svoje prakse slanja ličnih podataka stanovnika EU na servere u Sjedinjenim Državama.

A tehnološki giganti se i dalje suočavaju sa nizom slučajeva širom Evrope.

Ranije ovog meseca, evropski nadzornik podataka nametnuo je obavezujuće odluke u vezi sa tretmanom ličnih podataka od strane Mete, vlasnika Fejsbuka, Instagrama i VhatsAppa.

Evropski supervizor za zaštitu podataka je u saopštenju naveo da se odluke odnose na Meta-ino korišćenje podataka za ciljano oglašavanje, ali nije naveo detalje svoje presude niti preporučio novčane kazne.

Najnoviji slučaj usledio je nakon pritužbi grupe za zaštitu privatnosti Noib da tri Metine aplikacije ne ispunjavaju stroga evropska pravila o zaštiti podataka.