Prema izveštaju, udeo ruskog gasa koji se troši u Nemačkoj pao je na oko 20% ove godine sa 55% u 2021.
To se dogodilo usred značajnog pada uvoza ruskog goriva u EU zbog sankcija, eksplozija u septembru na ruskim gasovodima Severni tok zbog kojih su oni nefunkcionalni, i poteza Berlina da diverzifikuje snabdevanje.
Nemačkoj navodno nedostaje oko 50 milijardi kubnih metara gasa u godišnjim isporukama kao rezultat smanjenja ruskih isporuka. Međutim, prema BDEV-u, zemlja je uspela da smanji ukupnu potražnju za oko 15% ove godine zbog blagog vremena i kampanje za smanjenje potrošnje.
Nemačka je nadoknadila smanjenje ruskih snabdevanja povećanjem uvoza iz Holandije, Belgije i Francuske, navodi BDEV.
Zemlja takođe planira da poveća uvoz tečnog prirodnog gasa (LNG). Prošle nedelje Nemačka je pokrenula svoj prvi plutajući LNG terminal u severnom moru u luci Vilhelmshaven, a još četiri će biti raspoređena u narednim mesecima.
Očekuje se da će planirani terminali dati zemlji godišnji kapacitet uvoza LNG-a od najmanje 29,5 milijardi m3, što je otprilike trećina njene godišnje potražnje za gasom od 90,5 milijardi m3.
Prema rečima kancelara Olafa Šolca, terminali će pomoći da se obezbedi da nemačka energetska isporuka ne „zavise od gasovoda iz Rusije“. Međutim, očekuje se da će isporuke LNG koštati mnogo više od ruskog gasa iz gasovoda.