Posada Međunarodne svemirske stanice u nedelju je pregledala prikačenu rusku svemirsku kapsulu koja je možda oštećena mikrometeoritom, dok su zemaljski kontrolori razmatrali da li da pošalju zamenu svemirskog broda da neke od njih prevezu kući.
Ruska svemirska korporacija Roskosmos saopštila je da je posada koristila kameru na robotskoj ruci kanadske proizvodnje da bi snimila slike Sojuza MS-22 gde je otkriveno curenje rashladne tečnosti prošle srede uveče, po američkom vremenu. Nakon što slike budu prenete na zemlju u ponedeljak, svemirski zvaničnici će ih analizirati – zajedno sa drugim podacima o problemu – do kraja meseca i odlučiti o sledećim koracima.
Jedna opcija, rekao je Roskomos, je da se ubrza isporuka još jedne kapsule Sojuza svemirskoj stanici. Radnici na kosmodromu Bajkonur u Kazahstanu spremaju se da lansiraju Sojuz MS-23 na svemirsku stanicu sledećeg marta sa tri člana posade, ali bi mogli da ga pošalju ranije bez posade. To bi omogućilo da se neko od sedam članova posade sada na svemirskoj stanici vrati kući.
Ruski svemirski zvaničnik rekao je prošlog četvrtka da je mikrometeorit mogao da izazove curenje. Roskosmos je saopštio da je oštećenje na spoljašnjoj površini odeljka za instrumente i opremu.
Roskosmos i NASA kažu da problem ne predstavlja nikakvu opasnost za posadu. Curenje je navelo par ruskih kosmonauta da prekinu planiranu šetnju svemirom prošle srede. Američka svemirska šetnja planirana je za sledeću sredu.
NASA je saopštila da su potisnici kapsule Sojuz testirani prošlog petka i da su radili normalno.
Sergej Krikalev, veteran kosmonaut i direktor Roskosmosovih programa svemirskih letova sa posadom, rekao je da bi curenje moglo da utiče na performanse sistema rashladne tečnosti kapsule i temperaturu u delu opreme kapsule. Ruska novinska agencija Ria-Novosti javila je da je temperatura kapsule porasla, ali da su zemaljski kontrolori uspeli da je smanje na normalne nivoe. Agencija nije objasnila kako je temperatura smanjena.
Prošle srede, dok su se ruski kosmonauti Sergej Prokopjev i Dmitrij Petelin spremali da izađu van stanice na šetnji svemirom, specijalisti na zemlji su videli tok tečnosti i čestica na video prenosu uživo iz svemira, zajedno sa padom pritiska na instrumente, koji je dolazio iz Soiuz capsule.
Prokopjev, Petelin i NASA-in astronaut Frenk Rubio iskoristili su kapsulu da stignu na Međunarodnu svemirsku stanicu 21. septembra i ona služi kao čamac za spasavanje posade. Kapsula je trebalo da se vrati na Zemlju sa nekim od članova posade svemirske stanice, kao deo redovnih rotacija, sledećeg marta.
Zajedno sa Prokopjevom, Petelinom i Rubiom, još četiri člana posade su trenutno na svemirskoj ispostavi: NASA astronauti Nikol Man i Džoš Kasada; Koichi Vakata iz Japanske agencije za istraživanje svemira; i Ana Kikina iz Roskosmosa.