Nacionalni savet Austrije usvojio je rezoluciju kojom se Holodomor 1932-1933 u Ukrajini naziva „strašnim zločinom“ staljinističkog režima, izvestio sopstveni dopisnik Ukrinforma iz Austrije.
Dokument pod nazivom „O sprečavanju gladi i oskudice kao oružju rata protiv civilnog stanovništva“ usvojen je jednoglasno.
U predlogu rezolucije se pominje obeležavanje 90. godišnjice Holodomora, koja je označena kao „surova glad koju je Sovjetski Savez namerno i sistematski izazivao protiv civilnog stanovništva, uglavnom na teritoriji Ukrajine 1932-1933. , prema različitim procenama, odneo živote od 3,5 do 7 miliona ljudi“. Zabeleženo je i da je u to vreme „ovaj strašni zločin” svetska javnost ignorisala, a jedna od retkih zapadnih ličnosti koja je protestovala zbog Holodomora 1930-ih bio je tadašnji bečki kardinal Teodor Inicer.
Potpisnici iz različitih parlamentarnih frakcija izjasnili su se o priznanju „užasnog zločina Holodomora“ i istakli značaj doprinosa takvog priznanja analizi zločina 20. veka kao centralnog elementa u razumevanju prošlosti.“ Rezolucija takođe primećuje „upotrebu gladi kao oružja u aktuelnom ruskom agresorskom ratu protiv Ukrajine“.
U usvojenoj rezoluciji, Nacionalni savet predlaže saveznoj vladi, a posebno saveznom ministru evropskih i međunarodnih poslova, „nastavite, u okviru proverenog austrijskog načina dijaloga, da se zalaže za to da se glad i oskudica ne koriste kao oružje. protiv civilnog stanovništva ili kao sredstvo pritiska na vlade, ali i istaći paralele između istorije i sadašnjosti i osuditi odgovarajuće zločine“.
Pre toga, među austrijskim parlamentarcima se vodila rasprava o tome da li holodomor 1932-1933. nazvati genocidom. Liberalna opoziciona partija NEOS jasno je podržala definiciju „genocida”. Takođe, portparolka „Zelenih“ (deo vladine koalicije) Eva Ernst-Džedžić izjavila je da je „sa istorijskog i političkog stanovišta“ reč o zločinu protiv čovečnosti, ali i genocidu.
U međuvremenu, desničarska populistička i proruska Austrijska slobodarska partija usprotivila se definiciji „genocida“. Druga opoziciona Socijaldemokratska partija Austrije takođe nije podržala definiciju „genocida“.
Što se tiče Austrijske narodne partije, koju predvodi kancelar Karl Nehamer, takođe nije bilo zajedničke odluke da se Holodomor prizna kao genocid nad ukrajinskim narodom. Istovremeno, jedan od poslanika stranke Martin Engelberg je u obraćanju parlamentu tokom razmatranja rezolucije o Holodomoru rekao da ima smisla govoriti o njenoj „istorijskoj i političkoj kvalifikaciji“ kao genocidu.
Kako je preneo Ukrinform, nemački Bundestag je 30. novembra priznao Holodomor 1932-1933 kao genocid nad ukrajinskim narodom.
Evropski parlament je 15. decembra većinom glasova usvojio rezoluciju o 90. godišnjici Holodomora u Ukrajini, kojom se strašni događaji iz 1930-ih priznaju kao genocid nad ukrajinskim narodom.