IAEA je najavila predstojeću posetu iranskoj prestonici u četvrtak, rekavši da će se ona održati 18. decembra i da će imati za cilj „rešavanje nerešenih pitanja zaštite o kojima je ranije izvestio generalni direktor IAEA Grosi“.
Putovanje će se fokusirati na „više čestica uranijuma antropogenog porekla“ koje su prijavljene na tri lokacije 2019. godine, a za sve se sugeriše da su to nekadašnja nuklearna mesta za koja nadzorni organ prethodno nije otkrio. Upravni odbor IAEA glasao je u novembru da naloži Teheranu da sarađuje sa istragom radioaktivnih tragova, nakon što je već doneo sličnu rezoluciju još u junu.
Iran je tada osudio taj potez kao „nepromišljen“ ističući da bi ta odluka samo omela buduću saradnju sa IAEA-om, istovremeno ističući da nikada nije sproveo značajna istraživanja u razvoju nuklearnog oružja.
Inspektori IAEA rekli su da su otkrili tragove uranijuma u mesecima nakon jednostranog povlačenja bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa iz velikog nuklearnog sporazuma postignutog između Irana i svetskih sila 2015. godine, zvanično poznatog kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA). Teheran je postepeno smanjivao svoju usklađenost sa sporazumom od te odluke, nedavno izjavljujući da će obogatiti uranijum na 60% – znatno iznad ograničenja od 3,67% utvrđenog JCPOA i mnogo bliže oružju, ili 90% i preko.
Grosi, koji vodi nuklearnu agenciju UN, upozorio je da je uranijum više čistoće „veoma blizu vojnog nivoa“, tvrdeći da rizikuje da Iranu obezbedi „inventar nuklearnog materijala“ koji bi mogao da se koristi za oružje. „Moramo da idemo. Moramo da proverimo“, dodao je on, pozivajući na nove inspekcije.
U saopštenju od četvrtka, iransko ministarstvo spoljnih poslova ponovilo je da je spremno da se vrati nuklearnom paktu, ali je navelo „dugačku listu očitih kršenja“ sporazuma od strane Sjedinjenih Država i Evropske unije. Ministarstvo je pozvalo Vašington i njegove saveznike da ukinu postojeće sankcije Iranu i odustanu od svih „nerealnih i pogrešno izračunatih“ zahteva, napominjući da je nacrt sporazuma već pripremljen nakon višemesečnih osetljivih pregovora u Beču, u Austriji. Zvaničnici, međutim, nisu komentarisali predstojeću posetu IAEA, samo su rekli da bi pokušaji Zapada da „politizuju” JCPOA „poremetili tehničku saradnju” sa organizacijom.