Revidirana sigurnosna strategija, objavljena u dokumentu Vlade premijera Fumija Kishide, pomak je od pacifističke sigurnosne doktrine nakon Drugog svetskog rata koju je Japanu nametnuo SAD.
Odbrambeni budžet će u idućih pet godina porasti gotovo dvostruko, na dva posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), što će ga učiniti trećim najvećim na svetu, nakon SAD-a i Kine.
Japan današnje sigurnosno okruženje smatra “najozbiljnijim i najkomplkovanijim“ od Drugog svetskog rata.
Kineska vojna prisutnost u regionu predstavlja “najveći strateški izazov” svih vremena, piše u dokumentu, što odgovara i rečima savezničkog SAD-a.
Japan strahuje da bi Kina jednog dana mogla napasti Tajvan, kao što je Rusija napala Ukrajinu, prenosi Hina, pozivajući se na dpa.
Službeni Tokio brine i zbog prisutnosti kineskih plovila u blizini arhipelaga Senkaku u Istočnom kineskom moru.
Japan kontroliše to ostrvo, ali i Kina i Tajvan tvrde da imaju pravo na njega.
Kishida je, “dajući jasnu, nedvosmislenu stratešku izjavu o ulozi Japana kao garanta sigurnosti u Indo-Pacifiku”, pokrenuo “novu eru u odbrani demokratije“, napisao je američki ambasador Rahm Emanuel.
Uprkos tome, Japan je poručio da se želi držati politike “isključivo usmjerene na samoodbranu”, ističući da ne želi postati vojna sila.
Tokio je objavio i plan povratka nuklearnoj energiji, postepeno napuštanoj nakon nuklearne katastrofe u Fukushimi 2011. godine, zbog rasta cene energenata.