Božić dolazi samo jednom godišnje—kao i božićne žurke. Sa tako malo vežbe teško je biti dobar u bilo kom od njih.
Daj da ti pomognem. Podeliću sa vama nekoliko stručnih saveta, testiranih kroz matematičko modeliranje, o tome kako da pobedite u jednoj od najpopularnijih igara: Bad Santa—poznati i kao Prljavi Deda Mraz, Beli slon, Grab Bag, Iankee Svap, Thieving Secret Santa, ili jednostavno „ta igra krađe sadašnjosti“.
Ovo nije savet da budete loš sport. Radi se o tome da budete dobar loš Deda Mraz — što je naziv igre. Možda ćete čak dobiti dobar poklon i pravo na hvalisanje.
Kako funkcioniše loš Deda Mraz
Bad Santa je varijacija klasične igre Kris Kringle (ili Secret Santa), u kojoj svaki gost dobija anonimni poklon koji je kupio drugi gost. Deo zabave (za druge) je odmotavanje glupih i beskorisnih poklona, koje se radi jedan po jedan.
Loši Deda Mraz začini stvari. Svi pokloni su združeni. Gosti se naizmenično biraju da odmotaju. Ili mogu izabrati da „ukradu“ poklon koji je već otvorio neko drugi. Osoba koja izgubi svoj poklon tada dobija isti izbor: otvori upakovani poklon ili ukrade tuđi.
To je dobra alternativa za kupovinu poklona za sve i odličan način da uništite prijateljstva.
Redosled igrača se obično određuje izvlačenjem brojeva iz šešira. Ovo je važno, jer ste verovatno već primetili nedostatke da idete prvi i prednost da idete poslednji. Prava pravila mogu ovo ublažiti. Postoji najmanje desetak različitih verzija ove igre objavljene na mreži, a neke su mnogo manje fer od drugih.
Kako sam testirao Lošeg Deda Mraza
Najbolji način da testirate varijacije pravila lošeg Deda Mraza i strategije igranja bio bi posmatranje igara u stvarnom životu—recimo, prisustvovanjem 1.000 božićnih zabava (finansijska tela, molim vas, pozovite me).
Uradio sam sledeću najbolju stvar, primenivši istu vrstu kompjuterskog modeliranja (poznatog kao modeliranje zasnovano na agentima) koji se koristio za razumevanje svega, od licitiranja na tržištima električne energije do načina na koji ljudski imuni sistem funkcioniše.
U mom modelu ima 16 virtuelnih gostiju i 16 poklona. Svaki od njih ima različite trenutne preferencije, ocenjujući otvorene poklone na skali od 1 do 10. Ukrašće poklon koji oceni boljom od 5. Da bi bilo zanimljivo, tri poklona su svi visoko ocenjeni, a postoje tri koja niko zaista ne želi— verovatno nova šolja ili tako nešto.
Nakon simulacije 50.000 igara sa različitim pravilima, pronašao sam skup pravila koji se čini najpoštenijim, bez obzira koji broj izvučete iz šešira.
Izbor najpoštenijih pravila
Sledeći grafikon prikazuje rezultate za četiri različite varijacije igre.
Što je linija veća, veće je ukupno zadovoljstvo. Što su linije ravnije, rezultat je pravedniji. (Ako su pokloni izabrani nasumično bez krađe, prosečna ocena zadovoljstva svakog igrača bila bi 5.)
Najnepravedniji rezultat proizilazi iz „tamnoplavih pravila“, koja predviđaju da svaki poklon može biti ukraden samo jednom u bilo kojoj rundi. To znači da ako ste poslednja osoba, imate najveći izbor i možete da zadržite ono što ukradete. Ako krenete prvi, sigurno ćete izgubiti.
Najpošteniji i najbolji Loši Deda Mraz pravila
Najpravičniji ishodi dolaze iz „crvenih pravila“:
Poklon se može ukrasti više puta na svakom koraku. Ovo nastavlja da se pokloni kreću između gostiju, što doprinosi zabavi.
Jednom kada osoba drži isti poklon tri puta, on postaje „zaključan“ i više se ne može ukrasti. Ovo uveliko izjednačava igru. Kasniji igrači i dalje vide više poklona, ali raniji igrači imaju više šanse da zaključaju poklon koji žele. Takođe osigurava da igre ne traju satima.
Nakon okreta poslednjeg igrača, sledi još jedan krug krađe, počevši od prvog igrača. Ovo im takođe daje priliku da ukradu bar jednom – i malu prednost. Ali generalno, ova pravila daju najujednačenije rezultate.
Kao i većina igara, pravila nisu savršena. Ali matematika pokazuje da su bolje od alternativa. Ako želite da testirate druge scenarije koristeći moj model, možete preuzeti moj izvorni kod ovde.
Tri saveta o strategiji igre
Prava pravila pomažu u izjednačavanju terena. Oni ne eliminišu potrebu za strateškim razmišljanjem kako bi maksimizirali vašu šansu da dobijete poklon koji želite.
Kao iu stvarnom životu, naizgled pravednim pravilima se može manipulisati.
Jedna stvar koju biste mogli da uradite je da se udružite sa drugim igračima da biste manipulisali pravilom „tri zadržavanja i zaključavanje“. Da biste to uradili, biće vam potrebna najmanje dva zaverenika.
Recite da vaši prijatelji Donner i Blitzen imaju svoje omiljene poklone, a sada je vaš red. Ukradeš Blitzenov poklon. Blitzen zauzvrat krade Donnerove, koji krade vaše, itd. Doner i Blitzen na kraju drže svoje odabrane poklone drugi put, pa treći. Pomogli ste im, a onda možete izabrati drugi poklon.
Na konkurentnim tržištima ova vrsta saradnje je obično poznata kao dosluh—i protivzakonita je. U sportu bi se to jednostavno reklo varanjem. Dakle, ne kažem da treba da uradite ovo; Ja samo objašnjavam kako strategija funkcioniše. Ako to uradiš i završiš na listi nevaljalih, nemoj me kriviti.
Još nisam testirao varijacije pravila u svom modelu da vidim kako se ovaj dosluh najbolje može eliminisati ili minimizirati. Možda do sledećeg Božića. (Ili možda ne – za mene je varanje kroz matematiku pola zabave u igri.)
Dozvolite mi da vam ostavim dve savršeno legitimne strategije.
Prvo, i najočiglednije, morate ukrasti poklone!
Moje modeliranje kvantifikuje koliko je ovo neophodno. Simulirao sam igru u kojoj četiri gosta nikada neće ukrasti poklon. Ti gosti su 75% manje zadovoljni svojim konačnim poklonima od igrača koji kradu. Takođe su mnogo manje zabavni na zabavama.
Drugo, kradi čak i ako još ništa ne želiš.
Ukradite poklon za koji mislite da će neko drugi želeti. Ako kasniji igrač ukrade vaš poklon, dobijate još jednu priliku da ponovo izaberete kada se otvori još poklona.