KIJEV – Rusko ministarstvo spoljnih poslova upozorilo je u četvrtak da će, ako SAD isporuče sofisticirane sisteme protivvazdušne odbrane Ukrajini, ti sistemi i sve posade koje ih prate biti „legitimna meta“ za rusku vojsku, tupa pretnja koja je brzo bila odbio Vašington, prenosi Asošijeted pres.
Razmena izjava je odrazila uspon Rusije i SAD. tenzije usred borbi u Ukrajini, koje su sada u 10. mesecu.
Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova rekla je da su SAD „efikasno postale strana“ u ratu tako što su Ukrajini obezbedile oružje i obučile njene trupe. Ona je dodala da ako se izveštaji o američkim namerama da Kijevu obezbede raketni sistem zemlja-vazduh „Patriot“ postanu tačni, to će postati „još jedan provokativan potez SAD“. i proširi svoje učešće u neprijateljstvima, „što povlači moguće posledice“.
„Svi sistemi naoružanja koji se isporučuju Ukrajini, uključujući Patriot, zajedno sa osobljem koje ih opslužuje, bili su i ostaće legitimni prioritetni ciljevi ruskih oružanih snaga“, izjavila je Zaharova.
Upitan o ruskom upozorenju, portparol Pentagona, general Pat Rajder, odgovorio je da SAD „neće dozvoliti da komentari Rusije diktiraju bezbednosnu pomoć koju pružamo Ukrajini“.
„Smatram da je ironično i veoma rečito da su zvaničnici iz zemlje koja je brutalno napala svog suseda – u ilegalnoj i ničim izazvanoj invaziji, kroz kampanju koja namerno cilja i ubija nevine civile i uništava civilnu infrastrukturu – da bi izabrali da koriste reči poput „provokativno“ za opisivanje odbrambenih sistema koji imaju za cilj da spasu živote i zaštite civile“, rekao je Rajder.
Američki zvaničnici rekli su u utorak da je Vašington spreman da odobri slanje raketne baterije Patriot u Ukrajinu, konačno pristajući na hitan zahtev ukrajinskih lidera koji očajnički traže robusnije oružje za obaranje dolazećih ruskih projektila koji su osakatili veliki deo vitalne infrastrukture zemlje. Uskoro se očekuje zvanično saopštenje.
Za rad i održavanje baterije Patriot potrebno je čak 90 vojnika, a SAD već mesecima nisu voljne da obezbede složeni sistem jer slanje američkih snaga u Ukrajinu da upravljaju sistemima nije pokretač za administraciju predsednika Džoa Bajdena.
Čak i bez prisustva pripadnika američkih službi koji bi obučavali Ukrajince o korišćenju sistema, i dalje postoji zabrinutost da bi razmeštanje projektila moglo da isprovocira Rusiju ili da rizikuje da bi ispaljeni projektil mogao da pogodi Rusiju i dodatno eskalira sukob.
Rusija je više puta tvrdila da su njene snage napale oružje koje je isporučio Zapad u Ukrajini, ali te izjave je bilo nemoguće nezavisno proveriti.
Ukrajina je do sada bila oprezna u reagovanju na izveštaje.
Hana Maliar, zamenica ministra odbrane Ukrajine, rekla je novinarima u četvrtak u Kijevu da je isporuka takvog naoružanja i dalje „osetljiva ne samo za Ukrajinu, već i za naše partnere“ i da će samo predsednik Volodimir Zelenski ili ministar odbrane Aleksij Reznikov dati bilo kakvu zvaničnu najavu o takav sporazum.
Lideri Bele kuće i Pentagona dosledno su govorili da je obezbeđivanje dodatne protivvazdušne odbrane Ukrajini prioritet, a rakete Patriot se već neko vreme razmatraju. Kako se zima približavala i rusko bombardovanje civilne infrastrukture eskaliralo, rekao je zvaničnik, ideja je postala veći prioritet.
Do sada su SAD i drugi NATO saveznici pružali Ukrajini sisteme protivvazdušne odbrane kratkog i srednjeg dometa koji mogu da obaraju ruske avione i bespilotne letelice, ali ne i balističke i krstareće rakete.
Ukrajinski dobavljač električne energije saopštio je u četvrtak da energetski sistem zemlje ima „značajan deficit električne energije“ i da su u nekim oblastima primenjena hitna isključenja pošto se temperature kreću oko ili ispod nule.
Državni mrežni operater Ukrenergo upozorio je u saopštenju na Fejsbuku da štetu nanesenu energetskoj infrastrukturi ruskim napadima pogoršavaju loše vremenske prilike, uključujući sneg, led i jak vetar.
Grad Herson na jugu Ukrajine ostao je potpuno bez struje nakon ruskog granatiranja u četvrtak, rekao je Kirilo Timošenko, zamenik šefa kabineta ukrajinskog predsednika, koji je napisao na Telegramu. On je dodao da su u napadima poginule dve osobe.
Snažno granatiranje gradskog okruga Korabeljni i dalje je u toku popodne, a ruske granate su pogodile 100 metara od zgrade regionalne administracije, rekao je on.
Usred infrastrukturnih napada i nestanka struje širom zemlje, sedam civila je ubijeno, a 19 ranjeno u sredu i četvrtak, navodi se u izveštaju koji je izdala kancelarija ukrajinskog predsednika.
Šef istočne ukrajinske pokrajine Donjeck Pavlo Kirilenko izvestio je da su u ruskim udarima prethodnog dana ubijena dva civila, a ranjeno sedam.
Vlasti u regionu koje podržava Kremlj, koji je Moskva nelegalno pripojila u septembru, objavile su da je Rusija preuzela kontrolu nad 80% grada Marinka, što se smatra ključnim za ukrajinske nade da će ponovo zauzeti regionalnu prestonicu Donjeck, koju drži Rusija.
Gradonačelnik Donjecka, koji je postavila Moskva, Aleksej Kulemzin, rekao je u četvrtak da je centar grada pogođen „najmasovnijim udarom“ otkako je oblast došla pod kontrolu separatista koje podržava Rusija 2014.
Pišući na Telegramu, Kulemzin je rekao da je 40 ukrajinskih raketa pogodilo Donjeck u četvrtak ujutru, napominjući da su pogođene višespratne stambene zgrade i da su izbili požari u bolnici i univerzitetskom kampusu.
Na drugom mestu, ukrajinske snage granatirale su zapadnu rusku provinciju Kursk, prema regionalnom guverneru Romanu Starojtu. Šest granata je navodno pogodilo farmu u pokrajinskom okrugu Belovski, koji se graniči sa ukrajinskom provincijom Sumi. Nije bilo žrtava, napisao je Starojt na Telegramu.