Nije odlučeno da li će Predstavnički dom SAD zabraniti TikTok

Nije odlučeno da li će Predstavnički dom SAD zabraniti TikTok

VAŠINGTON – Predsednica Nensi Pelosi rekla je u četvrtak da tek treba da odluči da li će se Predstavnički dom SAD pridružiti Senatu u podršci zakonu koji zabranjuje zaposlenima u saveznoj vladi da koriste TikTok u na uređajima u vlasništvu vlade, prenosi Rojters.

„Proveravamo sa administracijom – samo u pogledu jezika – a ne u smislu da se protivimo toj ideji“, rekla je Pelosi novinarima. „Ne znam da li će to biti na dnevnom redu sledeće nedelje, ali je veoma, veoma važno.

Dom bi morao da usvoji predlog zakona o Senatu pre očekivanog završetka sednice Kongresa sledeće nedelje.

Lider republikanaca u Predstavničkom domu Kevin Mekarti rekao je na Tviteru da bi Pelosi „trebalo odmah da dozvoli glasanje gore ili dole“ o zakonu o TikTok vladinim uređajima.

Ako bi Dom odobrio tu meru, ona bi išla na razmatranje predsedniku Džou Bajdenu.

Senat je u sredu izglasao da se saveznim zaposlenima zabrani korišćenje video aplikacije TikTok u vlasništvu Kine na uređajima u vlasništvu vlade. To je bila najnovija akcija američkih zakonodavaca da se obračunaju sa kineskim kompanijama usred straha od nacionalne bezbednosti da bi Peking mogao da ih iskoristi za špijuniranje Amerikanaca.

TikTok je rekao da je zabrinutost u velikoj meri podstaknuta dezinformacijama i da se rado sastaje sa kreatorima politike kako bi razgovarali o praksi kompanije.

U njemu se navodi da nacrt zakona o Senatu „neće učiniti ništa za unapređenje nacionalne bezbednosti Sjedinjenih Država“.

Zakon ne bi uticao na više od 100 miliona Amerikanaca koji koriste TikTok na privatnim uređajima ili uređajima u vlasništvu kompanije.

Portparolka Bele kuće Karin Žan Pjer u četvrtak je odbila da ponudi mišljenje o tome da li će Bajden podržati zakon o TikToku. „Dozvolićemo Kongresu da napreduje sa njihovim procesom“, rekla je ona.

Postoji niz tehnoloških aplikacija, uključujući TikTok, kojima nije dozvoljeno da se koriste na Beloj kući i drugim uređajima u federalnom vlasništvu „iz bezbednosnih razloga“, rekao je Žan-Pjer.

Mnoge savezne agencije, uključujući ministarstva odbrane, unutrašnje bezbednosti i državne službe, već zabranjuju TikTok sa uređaja u vlasništvu vlade.

Guverner Džordžije Brajan Kemp rekao je u četvrtak da se država pridružuje Severnoj Dakoti, Ajdahu i Ajovi ove nedelje i sve većem broju američkih država u zabrani TikTok-a u vlasništvu kompanije BiteDance Ltd na državnim uređajima zbog zabrinutosti da bi podaci mogli biti prosleđeni kineskoj vladi. Kempova naredba takođe zabranjuje korišćenje aplikacije VeChat kompanije Tencent Holdings (0700.HK) i Telegrama u ruskom vlasništvu na državnim uređajima.

Odbor američke vlade za strana ulaganja u Sjedinjenim Državama (CFIUS), moćno telo za nacionalnu bezbednost, mesecima pokušava da postigne sporazum o nacionalnoj bezbednosti kako bi zaštitio podatke američkih korisnika TikTok-a, ali izgleda da neće biti postignut dogovor pre godine. kraj.

Rečeno je da se nada da će umesto da nastavi tim putem, republikanski senator Džoš Houli, koji je sponzorisao senatski zakon, potaknuti Bajdenovu administraciju da unapredi sporazum koji bi zapravo rešio njegove zabrinutosti.

Demokratski senator Dik Durbin pozvao je Amerikance da prestanu da koriste TikTok. „Možda je Amerika konačno stigla do tačke u kojoj shvatamo da su naše najdublje tajne, privatnost, bezbednost ovde u pitanju“, rekao je Durbin za MSNBC.

Republikanski senator Marko Rubio u utorak je predstavio dvopartijski zakon kojim se TikTok potpuno zabranjuje u Sjedinjenim Državama. Na saslušanju prošlog meseca, direktor FBI Kris Rej rekao je da operacije TikToka u SAD izazivaju zabrinutost za nacionalnu bezbednost.

Godine 2020. tadašnji republikanski predsednik Donald Tramp pokušao je da blokira nove korisnike da preuzimaju TikTok i zabrani druge transakcije koje bi efektivno blokirale korišćenje aplikacije u Sjedinjenim Državama, ali je izgubio niz sudskih bitaka oko te mere.