Francusko – nemački predlog postaje zvaničani predlog EU za Kosovo

Francusko – nemački predlog postaje zvaničani predlog EU za Kosovo

Evropska unija i SAD odlučne su u nameri da nacrt sporazuma Beograda i Prištine, baziran na francusko – nemačkom predlogu, dovedu do kraja. Iza tog predloga sada su stale sve države članice EU, uključujući i one koje nisu priznale Kosovo. Sagovornici “Nove” navode da bi sporazumno rešenje o Kosovu bio najbolji mogući ishod za sve, a naročito za zemlje koje nisu priznale KiM, pogotovo što predlog koji je na stolu ne predviđa međusobno priznanje. Bar ne formalno.

Istovremeno sa rešavanjem problema na terenu, evropski posrednici predvođeni Miroslavom Lajčakom rade na postizanju dogovora Beograda i Prištine koji bi bio baziran na francusko – nemačkom predlogu. Oko toga se ozbiljno angažovao i Gabrijel Eskobar, specijalni izaslanik SAD-a za Zapadni Balkan, koji u isto vreme pritiska Prištinu da formira Zajednicu srpskih opština.

Kako je izjavio evropski šef diplomatije Žozef Borelj, iza nemačko – francuskog predloga stalo je svih 27 država članica EU. To znači da ga podržavaju i zemlje koje nisu priznale nezavisnost Kosova, a sa kojima se, po rečima Eskobara, stalno razgovara da to učine.

Milan Krstić, docent na Fakultetu političkih nauka, smatra da to što je cela Evropska unija stala iza nemačko – francuskog predloga jeste indikator da je svima u EU, čak i onima koji nisu priznali KiM, neko sporazumno rešenje u interesu i da oko ovoga postoji konsenzus Zapada.

“Verujem da je to u velikoj meri i posledica razmišljanja da je sad u kontekstu rata u Ukrajini potrebno zatvoriti sva otvorena pitaanja, gde se vidi mogućnost za potencijalni rast uticaja Rusije, pa tako i kosovsko pitanje. To naravno ne znači da ako ne dođe do sporazuma da će ovih pet država koje nisu priznale Kosovo da ga prizanju. To samo znači da ukoliko dođe do sporazuma, da bi to bio najbolji mogući ishod za sve, pa i za države koje nisu priznale Kosovo u okviru EU”, kaže Krstić za “Novu”.

Dragan Đukanović, predsednik Centra za spoljnu politiku, ističe da je francusko – nemački predlog objedinjeni stav EU i SAD. On za “Novu” navodi da se taj dokument zove “Predlog koji zajednički podržavaju EU i SAD”.

“Ne mislim da je pritisak to što je cela Evropska unija, (pa i SAD) stala iza njega, ali to daje neku vrstu legitimiteta. To što Kosovo nije priznalo pet država EU ne znači da postoji razmimoilaženje. I ako bude postignut taj sporazum, ne znači da će one priznati nezavisnost KiM, pogotovo što, koliko smo videli, ni sam sporazum ne predviđa međusobno priznanje. Umesto toga pominje se prihvatanje realnosti”, objašnjava Đukanović.