Patrijarh Srpske pravoslavne crkve Porfirije izjavio je da je, uprkos izazovima sa kojima se suočavala tokom svog postojanja, Srpska Patrijaršija bila i ostala ostala temelj na koje se postojano izgrađivao identitet našeg naroda i pravoslavnih Srba.
Govoreći na naučnom skupu „Stogodišnjica vaspostvljenja Srpske Patrijaršije“ na Pravoslavnom bogoslovslovskom fakultetu, Porfirije je naglasio da nije reč samo o identitetu koja savremena nauka definiše kao lični, kulturni, socijalni, psihološki, državni, nacionalni, politički ili bilo koje druge vrste, jer je, kako je naglasio, ipak najvažniji duhovni identitet.
„On je koren, on je osnova jer čovek je u pravom smislu reči duhovno biće kome nije dovoljno samo materijalna perspektiva i biološko postojanje, nego je čovek duhovno biće kojem je potrebno koje ima potrebu za metafizičkim ukorenjenjem. Zahvaljujući takvom identitetu, ne samo da je čuvan vaskoliki pravoslavni srpski narod, već je to doprinosilo i još uvek doprinosi opstanku i naše prosvete, kulture pa čak i državotvornosti“, poručio je poglavar SPC.
Ističe da je sve to nadahnulo arhijereje SPC da se, zajedno sa hiljadama Srba iz svih oslobođenih i ujedinjenih srpskih zemalja, saberu u Sremskim Karlovcima 12. septembra 1920. godine radi obnarodovanja ukaza o vaspostavljanju Pećke Patrijaršije i sabornom jedinstvu pravoslavnih srpskih oblasti u ujedinjenjenih u jednu autokefalnu Srpsku pravoslavnu crkvu.
„Stoga ovaj jubilej nije ništa drugo do blagosloveni povod za obnovu blagodeti u liturgijskom i bogoslovskom smislu kako u SPC tako i u vasceloj sabornoj i apostolskoj crkvi od kraja do kraja vaseljene“, poručio je patrijarh.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić, izrazio je zadovoljstvo što će na tom skupu na naučnoj osnovi biti rasvetljen jedan od najdinamičnijih perioda naše novije istorije i teologije.
On je podsetio da se pre 100 godina, posle velikih stradanja, pobeda u Balkanskim i Prvom svetskom ratu, našem narodu dogodilo i intelektualno i duhovno oslobođenje.
„U pokretu obnove i jačanju nacionalnih institucija, tačno pre 100 godina stvorili su se uslovi za stvaranje jedinstvene Srpske patrijaršije, nasledinice one iz perioda od 14-18 veka. U isto vreme snažan razvoj imao je i Univerzitet u Beogradu, čiji je jedan od osnivača Pravoslavni bogoslovski fakultet, zajedno sa Filolozofskim, Medicinskim, Pravnim i Tehničkim fakultetom“, rekao je Đokić.