Postepeno uvođenje njegove „granice podataka u EU“ primenjivaće se na sve njegove osnovne usluge u oblaku – Azure, Microsoft 365, Dinamics 365 i Pover BI platformu.
Velika preduzeća su postala sve zabrinutija zbog međunarodnog protoka podataka o klijentima otkako je EU uvela Opštu uredbu o zaštiti podataka 2018. godine, koja štiti privatnost korisnika.
Izvršna ruka bloka, Evropska komisija, radi na predlogima za zaštitu privatnosti evropskih korisnika čiji se podaci prenose u Sjedinjene Države.
„Kako smo dublje zaronili u ovaj projekat, saznali smo da nam je potreban fazniji pristup“, rekla je za Rojters Džuli Bril, Majkrosoftov glavni direktor za privatnost.
„Prva faza će biti podaci o kupcima. A onda, kako budemo prelazili u sledeće faze, mi ćemo premeštati podatke za evidenciju, podatke o uslugama i druge vrste podataka u granice“, rekla je ona. Druga faza će biti završena krajem 2023. godine, a treća faza biće završena 2024. godine, rekla je ona.
Microsoft upravlja sa više od deset centara podataka širom evropskih zemalja, uključujući Francusku, Nemačku, Španiju i Švajcarsku.
Za velike kompanije, skladištenje podataka postalo je toliko veliko i distribuirano u toliko zemalja da im postaje teško da shvate gde se njihovi podaci nalaze i da li su u skladu sa pravilima kao što je GDPR.
„Stvaramo ovo rešenje kako bismo učinili da se naši kupci osećaju sigurnije i da bi mogli da imaju jasne razgovore sa svojim regulatorima o tome gde se njihovi podaci obrađuju i čuvaju“, rekao je Bril.
Majkrosoft je ranije rekao da će osporiti vladine zahteve za podacima o klijentima i da će finansijski nadoknaditi svakog klijenta čije podatke deli kršeći GDPR.