Sjedinjene Države završavaju planove za slanje svog sofisticiranog sistema PVO Patriot u Ukrajinu, što je potencijalno ključni potez, dok su saveznici obećali nešto više od milijardu evra (1,05 milijardi dolara) da pomognu Ukrajincima da prežive ledenu zimu, prenosi Rojters.
Vašington bi već u četvrtak mogao da objavi odluku o obezbeđivanju Patriota, izjavila su dva zvaničnika Rojtersu u utorak. Patriot se smatra jednim od najnaprednijih američkih sistema protivvazdušne odbrane i obično je u nedostatku, a saveznici širom sveta se bore za njega.
Bivši ruski predsednik Dmitrij Medvedev upozorio je NATO da ne oprema Kijev odbrambenim raketama „Patriot“ i verovatno će Kremlj taj potez videti kao eskalaciju.
Sa ratom u svom desetom mesecu, sistem Patriot bi pomogao Ukrajini da se odbrani od talasa ruskih raketnih i bespilotnih napada koji su pogodili energetsku infrastrukturu zemlje.
Milioni civila koji trpe najveći sukob u Evropi od Drugog svetskog rata morali su da se bore sa isključenjima struje, grejanja i vode, kako su oštri zimski uslovi postali sve prisutniji.
Sticanje sposobnosti protivvazdušne odbrane „Patriot“ bilo bi „veoma, veoma značajno“ za kijevsku vladu, rekao je Aleksandar Vindman, potpukovnik vojske u penziji i nekadašnji vođa ukrajinske politike u Beloj kući.
„One će biti sasvim sposobne da se nose sa mnogo različitih izazova koje imaju Ukrajinci, posebno ako Rusi donesu balističke rakete kratkog dometa“ iz Irana.
Pentagon je odbio komentar. Ukrajinski zvaničnici nisu odmah komentarisali.
Kijev je u utorak održao vojne razgovore na visokom nivou sa Vašingtonom, saopštio je kabinet ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog. Sjedinjene Države dale su Ukrajini 19,3 milijarde dolara vojne pomoći od ruske invazije 24. februara.
Jedan od američkih zvaničnika rekao je da će ukrajinske snage verovatno biti obučene u Nemačkoj pre nego što oprema Patriot bude isporučena. Vindman je rekao da bi obuka mogla da potraje nekoliko meseci.
Pentagon kaže da je nedavni porast raketnih udara Rusije delimično osmišljen da iscrpi ukrajinske zalihe protivvazdušne odbrane kako bi mogla da dominira nebom iznad zemlje.
Iz tog razloga, Sjedinjene Države i njihovi saveznici isporučuju Kijevu više protivvazdušne odbrane, sve od sistema iz sovjetskog doba do modernijih, zapadnih. Vašington je obezbedio NASAMS sisteme protivvazdušne odbrane za koje Pentagon kaže da su besprekorno presreli ruske rakete u Ukrajini.
U Parizu je oko 70 zemalja i institucija obećalo nešto više od milijardu evra (1,05 milijardi dolara) za pomoć u održavanju vodosnabdevanja, hrane, energije, zdravlja i transporta u Ukrajini suočenoj sa ruskim napadima, rekla je francuska ministarka spoljnih poslova Ketrin Kolona.
U noćnom video obraćanju, Zelenski je pozdravio obećanja kao dobru vest. „Svakog dana dobijamo novu snagu da Ukrajina prebrodi ovu zimu“, rekao je on.
Sergej Kovalenko, šef elektroenergetske kompanije IASNO, rekao je na Fejsbuku da su popravke na električnoj mreži nastavljene, ali da glavni grad Kijev i dalje ima samo dve trećine električne energije koja mu je potrebna.
Na istoku, Rusija i Ukrajina su u utorak tukle jedna drugu u teškim borbama oko malog grada Bahmuta.
Invazione ruske snage su se mesecima borile da zauzmu Bahmut u okviru teške bitke za kontrolu nad regionom Donjeck, jednom od četiri teritorije za koje Kremlj tvrdi da ih je anektirao u glasovima koje je većina zemalja odbacila kao nelegalna.
U toku nisu mirovni pregovori za okončanje sukoba, koji Moskva opisuje kao „specijalnu vojnu operaciju“ protiv bezbednosnih pretnji koje predstavlja njen sused. Ukrajina i njeni zapadni saveznici to nazivaju ničim izazvanim, imperijalističkim otimanjem zemlje.
Rusija je u utorak odbacila mirovni predlog Zelenskog koji bi uključivao povlačenje ruskih trupa i zahtevala da njegova vlada prihvati ruske aneksije.