Kina poziva građane da napuste Avganistan nakon napada na Kabul

Kina poziva građane da napuste Avganistan nakon napada na Kabul

Kina je u utorak savetovala svoje građane u Avganistanu da napuste zemlju „što je pre moguće“, nakon koordinisanog napada militanata Islamske države prethodnog dana na hotel u kineskom vlasništvu u srcu Kabula.

Kinesko savetovanje je izgledalo kao prepreka za talibanske vladare u Avganistanu koji traže strane investicije u nadi da će zaustaviti silaznu spiralu avganistanske ekonomije od njihovog preuzimanja zemlje pre više od godinu dana.

Militantna grupa Islamska država – ključni rival talibana – preuzela je odgovornost za napad u ponedeljak popodne na hotel Kabul Longan, u kojem su poginula tri napadača i povređena najmanje dva gosta hotela dok su pokušali da pobegnu skočivši kroz prozor.

Oblaci dima dizali su se iz desetospratnice u centralnom kvartu Šar-e Nav, prema slikama objavljenim na društvenim mrežama dok se napad odvijao. Stanovnici su prijavili eksplozije i pucnjavu.

Talibanske snage su pojurile na to područje i blokirale sve puteve koji vode do lokacije. Khalid Zadran, portparol šefa policije u Kabulu kojeg je imenovao talibani, rekao je da je napad trajao nekoliko sati, nakon čega je uslijedila operacija čišćenja.

U utorak je portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Vang Venbin nazvao napad „neverovatnim po prirodi“ i rekao da je Kina „duboko šokirana“.

Peking je zahtevao „temeljnu istragu“ i pozvao talibansku vladu „da preduzme odlučne i snažne mere kako bi osigurala bezbednost kineskih građana, institucija i projekata u Avganistanu“, rekao je Vang.

Kineska ambasada u Kabulu poslala je svoj tim na lice mesta da pomogne u spasavanju, lečenju i smeštaju za žrtve napada, dodao je Vang.

„S obzirom na trenutnu bezbednosnu situaciju u Avganistanu, Ministarstvo spoljnih poslova je još jednom savetovalo kineske građane i institucije u Avganistanu da se što pre evakuišu iz Avganistana“, rekao je Vang.

Talibani su se proširili širom zemlje u avgustu 2021. godine, preuzimajući vlast dok su snage SAD i NATO-a bile u poslednjim nedeljama svog konačnog povlačenja iz Avganistana posle 20 godina rata.

Od njihovog preuzimanja, međunarodna zajednica se protivila da zvanično prizna bivše pobunjenike koji su prekršili obećanja da će nastaviti umereniji put napred, uključujući ponovno otvaranje škola za devojčice posle šestog razreda i zaštitu prava manjina.

Talibanska vlada je nedavno takođe dala izjave u kojima kaže da namerava da primeni islamski zakon, ili šerijat, kao što je to uradila kada su talibani ranije vladali Avganistanom krajem 1990-ih. Proteklih nedelja, talibani su izvršili pogubljenja i javna bičevanja u nekoliko navrata onih koji su osuđeni na talibanskim sudovima za zločine kao što su ubistvo i preljuba.

Kina ima ekonomske i rudarske interese u zemlji, iako oni koji su upoznati sa prošlim razgovorima između talibana i kineskih zvaničnika kažu da Peking želi da se talibani obaveže da spreči kineske protivnike Ujgura da započnu operacije u Avganistanu.

Kineske firme, uz snažnu podršku vlade, provizorno su nastojale da iskoriste mogućnosti u eksploataciji ogromnih, nerazvijenih nalazišta resursa u Avganistanu, posebno rudnika Mes Ajnak za koji se veruje da ima najveće nalazište bakra na svetu.

U oktobru je portparol vlade kojeg je imenovao Taliban Zabihulah Mudžahid istakao Kinu kao ključni deo ekonomskog razvoja Avganistana. Kina je takođe otkrila svoje težnje da igra vodeću ulogu u Avganistanu nakon povlačenja američkih snaga — kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji je na regionalnoj konferenciji nedavno izneo pozive Sjedinjenim Državama da odmrznu avganistanska sredstva koja se drže u inostranstvu i ukinu sankcije talibanskoj vladi.

Nije bilo informacija o identitetu povređenih kineskih gostiju u hotelu Kabul niti šta su radili u Avganistanu.

U saopštenju IS, koje je preneo jedan od militantnih Telegram kanala koje koristi ova grupa, navodi se da su dva njena člana gađala hotel jer ga posećuju diplomate i da je u vlasništvu „komunističke Kine“.

Dalje se tvrdi da su napadači IS detonirali dve torbe sa eksplozivom koje su ranije ostavljene u hotelu, uključujući jednu u glavnoj sali, i zapalili deo hotela. Militantna grupa nije ponudila dokaze za svoje tvrdnje.

Bilo je oprečnih izveštaja o broju žrtava. Talibanski zvaničnici rekli su da su tri napadača ubijena; U tvrdnji IS navodi se da su u napadu učestvovala samo dva njena člana, koji su ih identifikovali po imenu i postavili njihove fotografije. Prema Mudžahidu, portparolu talibanske vlade, dva strana stanovnika su povrijeđena kada su iskočili kroz prozore hotela.

Međutim, bolnica hitne pomoći u Kabulu objavila je u ponedeljak u tvitu da je primila 21 žrtvu, uključujući tela tri osobe.

Regionalna podružnica IS – poznata kao Islamska država u provinciji Horasan – pojačala je svoje napade od kada su talibani zauzeli Avganistan u avgustu 2021.