Istraživači sa Abramsonovog centra za rak Univerziteta u Pensilvaniji predstavili su preliminarne rezultate tekuće faze I kliničkog ispitivanja pokazujući uspešan ponovni tretman CAR T ćelijskom terapijom za pacijente čiji su se karcinomi ponovili nakon prethodne terapije CAR T na godišnjem godišnjem sajmu Američkog društva za hematologiju (ASH) 2022. Sastanak.
CAR T terapije su napravile revoluciju u lečenju raka krvi tokom poslednje decenije, pružajući nadu pacijentima kojima je ponestalo konvencionalnih opcija lečenja, ali pacijenti čiji se karcinomi vraćaju ili prestaju da reaguju na terapiju CAR T imaju ograničene mogućnosti za dalje lečenje.
Prva studija na ljudima (NCT04684563) procenjivala je novu CAR T terapiju četvrte generacije kod pacijenata sa ne-Hodgkinovim limfomom (NHL) koji su prethodno primali CAR T terapiju koja nije uspela da zaustavi njihov rak. Studija je prvo kliničko ispitivanje u Sjedinjenim Državama sa anti-CD19 CAR T ćelijama koje luče interleukin 18 (IL 18). Prvi rezultati pokazuju da je ovaj kombinovani pristup bezbedan i nije doveo do novih ili povećanih neželjenih efekata u poređenju sa drugim komercijalno dostupnim CAR T terapijama.
Viši autor i pionir CAR T Carl June, MD, predvodio je pretklinička istraživanja koja su pokazala da IL18 može poboljšati aktivnost CAR T. „Dizajnirali smo ‘oklopni’ AUTOMOBIL koji luči IL18 i testirali ga na miševima, gde smo otkrili da ima moćnu antitumorsku efikasnost u našim pretkliničkim studijama,“ rekao je Džun, koji je Richard V. Vague profesor imunoterapije na odeljenju za patologiju. i Laboratorijska medicina na Medicinskom fakultetu Perelman i direktor Centra za ćelijske imunoterapije u Penn’s Abramson Cancer Center.
Među prvih sedam pacijenata koji su primili huCART19-IL18—uključujući one koji ranije nisu reagovali ili su se ponovo javili nakon tretmana komercijalnim terapijama CAR T ćelija—svi su odgovorili na terapiju (četiri pacijenta su imala potpun odgovor, a tri pacijenta su imala delimičan odgovor) . Nijedan od četiri pacijenta čiji su karcinomi potpuno reagovali na lečenje u trećem mesecu nisu videli da se bolest vratila, a svi pacijenti su živi tokom prosečnog praćenja od osam meseci.
„Pacijenti čiji karcinomi ne reaguju ili postanu otporni na terapiju CAR T obično imaju loše ishode, tako da smo veoma motivisani da pronađemo nove opcije za njih“, rekao je glavni autor Jakub Svoboda, MD, vanredni profesor hematologije-onkologije na Penn. „Iako su ovo preliminarni rezultati, ohrabrujuće je videti koliko su ovi pacijenti dobro prošli. Naš tim u Pennu je veoma uzbuđen zbog ovog projekta koji je u toku i ovi rani rezultati nastavljaju da nas motivišu.“
Studija je uključila pacijente sa CD19+ relapsom/refraktornom NHL ili hroničnom limfocitnom leukemijom (CLL), koji su primili najmanje dve linije terapije, uključujući terapiju CAR T. Studija nastavlja da povećava dozu huCART19-IL18 i uključivaće pacijente jednog po jednog dok se ne odredi odgovarajuća doza.
Toksičnosti povezane sa huCART19-IL18 bile su privremene i slične onima koje su primećene kod drugih CAR T proizvoda. Sindrom oslobađanja citokina javio se kod četiri pacijenta, a neurotoksičnost se javila kod dva pacijenta. Nisu se desili neželjeni događaji četvrtog stepena ili smrtni slučajevi povezani sa ispitivanjem.
Posebno, sa trodnevnim vremenom proizvodnje, huCART19-IL18 može biti spreman za primenu brže od CAR T proizvoda sa tipičnim vremenom proizvodnje od devet do 14 dana, što je posebno važno za pacijente sa agresivnom, brzo rastućom bolešću. Prethodna, pretklinička studija otkrila je da skraćeno vreme proizvodnje takođe može povećati potenciju T ćelija.