Trenutno se razvija mehanizam koji bi primorao kompanije van bloka da otkriju vlasništvo korisnika. Prema EK, poreskim vlastima trenutno nedostaju odgovarajuće informacije o dobicima vlasnika kriptovaluta, što ograničava poreske prihode koji potiču iz sektora.
Predložena pravila, poznata kao Osma direktiva o administrativnoj saradnji (DAC8), nastoje da ciljaju milijarde evra poreza na kripto imovinu skrivenu u inostranstvu. Prema procenama EK, zemlje članice su 2020. izgubile 93 milijarde evra (97,8 milijardi dolara) u prihodima od PDV-a, od čega se četvrtina može konzervativno pripisati prevari.
„Pokrivanje anonimnosti, činjenica da je trenutno dostupno više od 9.000 različitih kripto sredstava i inherentno digitalna priroda trgovine znače da mnogi korisnici kripto imovine koji ostvaruju ogroman profit padaju pod radar nacionalnih poreskih vlasti“, Evropski komesar za ekonomiju Paolo Đentiloni rekao je u saopštenju u četvrtak, dodajući da to nije prihvatljivo.
Štaviše, izvršna ruka EU je predložila proširenje obaveza izveštavanja finansijskih institucija kako bi pokrile elektronski novac i digitalne valute.
Za predlog, koji je u skladu sa novim pravilima izveštavanja, biće potrebno jednoglasno odobrenje 27 država članica bloka. Očekuje se da će stupiti na snagu u januaru 2026.