Bajden će objaviti podršku ulasku Afričke unije u G20

Bajden će objaviti podršku ulasku Afričke unije u G20

Predsednik Džo Bajden će sledeće nedelje objaviti podršku SAD prijemu Afričke unije u grupu najvećih svetskih ekonomija G20 kao stalne članice, rekao je zvaničnik Bele kuće u petak.

Bajden će to saopštiti tokom samita američko-afričkih lidera u Vašingtonu sledeće nedelje, rekao je savetnik Bele kuće Džad Devermont, kada će se Bajden sastati sa predsednicima afričkih zemalja.

„Potrebno nam je više afričkih glasova u međunarodnim razgovorima koji se tiču globalne ekonomije, demokratije i upravljanja, klimatskih promena, zdravlja i bezbednosti“, rekao je Devermont.

Devermont je rekao da je taj potez, koji je prvi objavio Vašington post, usledio nakon zahteva predsednika Afričke unije i predsednika Senegala Meki Sala i predsednika Južne Afrike Sirila Ramafoze.

Južna Afrika je jedina članica G20 iz Afrike. AU se sastoji od 55 država članica.

„Bilo je prošlo vreme da Afrika ima stalna mesta za stolom u međunarodnim organizacijama i inicijativama“, rekao je Devermont, dodajući da se taj potez nadovezuje na strategiju Vašingtona za podsaharsku Afriku.

Sjedinjene Države su u avgustu objavile novi strateški dokument za podsaharsku Afriku, naglašavajući važnost regiona, pretnje koje predstavljaju Kina i Rusija i obećavajući da će proširiti saradnju u oblasti odbrane sa afričkim zemljama koje imaju isto mišljenje.

U novembru je američki državni sekretar Antoni Blinken rekao da će Vašington morati da uradi stvari drugačije kako bi pomogao Africi u njenim infrastrukturnim potrebama i da je vreme da prestane da tretira kontinent kao subjekt geopolitike i pre kao glavnog igrača samostalno.

Africi su potrebne milijarde dolara godišnje za puteve, železnicu, brane i električnu energiju, a u poslednjoj deceniji dobija ogromne sume od Kine, što uglavnom ne vezuje novac za političke uslove ili uslove u vezi sa pravima.

Vašington je kinesko pozajmljivanje okarakterisao kao grabežljivo i koji vodi do potencijalnih dužničkih zamki, i fokusirao se na omogućavanje privatnih investicija, ali zvaničnici priznaju da treba više da ubrza pomoć.

Bajdenovu administraciju su neki kritikovali kao nepažljivu prema Africi: uobičajena pritužba na spoljnu politiku SAD, ali ona koja je glasnija od kada je Kina produbila svoje političke i ekonomske korene na kontinentu.

Ali Bajden je izrazio drugačiji ton od bivšeg predsednika Donalda Trampa, koji je omalovažavao neke afričke nacije i zabranio putovanje za njih šest.