Otkrivanje modrica na tamnijoj koži ponekad može biti teško, ograničavajući sposobnost medicinske sestre da dokumentuje rane i svedoči o njima na sudu.
„Otkrivanje modrica i dijagnoza se trenutno sprovode vidom, pod redovnim svetlom, a modrice je često teško videti na žrtvama nasilja u zavisnosti od njihove boje kože i starosti povrede“, napisao je AZO Life Sciences 2020. „Kao rezultat toga , pojedinci sa tamnim tonovima kože su u značajnom nedostatku kada su njihove povrede pravilno identifikovane i dokumentovane. Ovo može imati značajan uticaj na medicinske i pravne ishode za žrtve nasilja.“
Ketrin Skafid, dr, RN, forenzička medicinska sestra, naučnik i vanredni profesor na Univerzitetu Džordž Mejson na Koledžu za javno zdravlje i Školi medicinskih sestara, razvila je način da to promeni.
„Često sam imala pacijente sa tamnom kožom koji bi prijavili povrede i ne bih mogla ništa da vidim“, rekla je nedavno za Nurse.org. To je problem, jer ako ne vidite povredu, ne možete je dokumentovati. Ako to ne možete da dokumentujete, ne možete svedočiti o tome.
„Ako imate tamnu pigmentaciju kože… melanin koji doprinosi toj pigmentaciji zapravo se nalazi prvenstveno iznad mesta gde se modrice nalaze u slojevima kože“, rekao je Scafide. „Dakle, ako imate puno pigmentacije kože, sa tamnijom kožom, onda će biti teško videti modricu.“
Scafide je 2020. uporedio belo svetlo sa alternativnim izvorom svetlosti da bi video koji je efikasniji u otkrivanju modrica. Otkrili su da je ALS pet puta bolji od belog svetla u pronalaženju modrica na žrtvama sa različitim tonovima kože.
ALS tehnologija koristi određenu talasnu dužinu svetlosti da bi se lakše identifikovale modrice. Verovatno ste ga videli kako se koristi u kriminalističkim emisijama kao što je „CSI“, rekla je za Nurse.org. „Vidjećete ih kako sijaju u potrazi za prskanjem krvi ili drugim vrstama skrivenih dokaza koje ne možete dobro vidjeti.
Njeno istraživanje je značajno jer tehnologija ne stoji na sudu bez studije koja bi pokazala njenu efikasnost.
Sada kada su ona i njen tim pružili dokaze o efikasnosti ALS-a, rade na kliničkim smernicama i obuci zdravstvenih radnika da ga koriste.
„Nadamo se da će u budućnosti alternativni izvori svetlosti biti dostupniji… i olakšati forenzičkim medicinskim sestrama da shvate kako da ga koriste i kako da protumače ono što vide“, rekla je za Nurse.org.
„Tumačenje i dokumentovanje onoga što vide je zaista ključno“, dodala je ona. „Jer ako pogrešno protumačite ili pogrešno dokumentujete ono što vidite, onda to očigledno može imati značajan uticaj na pravne ishode i medicinske ishode. Zato želimo da budemo sigurni da su medicinske sestre pravilno obučene i obrazovane o tome kako da to koriste.“