Proglašavajući Azovsko more unutrašnjim morem Rusije, Putin jednostavno nije uspeo da nauči nedavnu lekciju kada je Ukrajina oslobodila okupirani Herson.
„Kao što je ministar pokazao, gledaćemo novu pozornicu ruskih diplomata – kako su pomirljivi u svojim izjavama i posvećeni dijalogu. Za to postoji jasan razlog, kao i jasno objašnjenje zašto je to zamka. Kako Rusija gubi ratnu vojsku, oni pokušavaju da diplomatski ispišu kraj priče“, rekao je stalni predstavnik Ukrajine pri međunarodnim organizacijama u Beču Jevgenij Cimbaljuk na sastanku Stalnog saveta OEBS-a u četvrtak, prenosi Ukrinform.
Ali kakve god trikove ruska diplomatija koristila, njihovi ciljevi se nisu promenili, a jučerašnji sastanak Putina sa takozvanim Savetom za građansko društvo i ljudska prava je u tom pogledu vrlo rečit, primetio je diplomata.
„Putin je sa velikim entuzijazmom objavio da je osvajanje novih teritorija za Rusiju opipljiv rezultat rata koji je započeo. Za Putina to nije ništa drugo do osvajački rat. Ovaj put je Azovsko more proglasio unutrašnjim morem Rusije. Nažalost, predsednik Putin nije uspeo da nauči nedavnu lekciju iz Hersona. Pa, za neke je bolje da uče na sopstvenim greškama“, rekao je Cimbaliuk.
Diplomata je podsetio one koji još veruju da se o Kremlju može pregovarati da se poslednji raketni napad dogodio na 28. godišnjicu Budimpeštanskog memoranduma.
„Zaključujući ovaj dokument, Rusija je ponovo potvrdila svoje obaveze da poštuje nezavisnost, suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine. Ali Moskva je prkosno prekršila svoje obaveze tako što je pokrenula veliki rat protiv Ukrajine i pokušala da uništi ukrajinsku naciju kao deo svoje genocidne politike. Dakle, Budimpeštanski memorandum dokazuje da nijedan sporazum sa Ruskom federacijom ne funkcioniše ako Rusija zadrži fizičku sposobnost i motivaciju da ih krši“, naglasio je ambasador.
Putin je 7. decembra rekao da je rusko sticanje novih teritorija značajan rezultat takozvane „specijalne vojne operacije“ protiv Ukrajine. Prema njegovim rečima, „nema razloga da se ćuti, a Azovsko more je postalo unutrašnje more Ruske Federacije“. Putin je istovremeno dodao da se „Petar I mnogo borio da stigne do Azovskog mora“.
Herson su Rusi zauzeli 2. marta, a ukrajinska vojska oslobodila 11. novembra.