Beloruski parlament u sredu je predložio zakon kojim bi se uvela smrtna kazna za državne službenike i pripadnike vojske zemlje proglašene krivim za izdaju.
Potencijalno donošenje smrtne kazne za ovo krivično delo ima za cilj da ima „odvraćajući efekat na destruktivne elemente“, kao i da „pokaže odlučnost u borbi protiv izdaje“, navodi se u saopštenju beloruskog parlamenta. Zakon takođe dolazi usred napora vlade da preduzme „preventivne mere“ u borbi protiv „ekstremističkih“ i terorističkih prestupa, dodaje se.
Trenutno, činjenje izdaje donosi samo duge zatvorske kazne, prema beloruskom zakonodavstvu. Dok obični građani koji su proglašeni krivim za ovaj zločin rizikuju da ostanu iza rešetaka na sedam do 15 godina, državni službenici se suočavaju sa deset do 20 godina zatvora.
Ranije ove godine, Minsk je uveo smrtnu kaznu i za terorističke akte. Oni koji su proglašeni krivima za „pokušaj terorizma“, kao i za zaveru za ubistvo državne ili istaknute javne ličnosti, sada se suočavaju i sa smrtnom kaznom.
Istovremeno, beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko je krajem prošle godine nagovestio da bi smrtna kazna mogla biti u potpunosti ukinuta u zemlji, ali tek nakon opštenacionalnog referenduma. Bjelorusija je održala plebiscit o zadržavanju smrtne kazne sredinom 1990-ih, kada je više od 80% građana zemlje odlučilo da zadrži opciju smrtne kazne u zakonu zemlje.