LONDON – Britanska konzervativna vlada u sredu je odobrila prvi novi rudnik uglja u Ujedinjenom Kraljevstvu u tri decenije, odluku koju su ekolozi osudili kao korak unazad u borbi protiv klimatskih promena, preneo je AP.
Nekoliko sati ranije, vlada je poništila zabranu izgradnje novih vjetroelektrana na kopnu u Britaniji. Protivnici su tu najavu nazvali ciničnim pokušajem da se neutrališu kritike odluke o minu.
Ministar kabineta Majkl Gouv odlučio je da će rudnik u oblasti Kambrije u severozapadnoj Engleskoj imati „ukupno neutralan efekat na klimatske promene i stoga je u skladu sa vladinom politikom za suočavanje sa izazovom klimatskih promena“, saopštila je vlada.
Rečeno je da će se ugalj iz rudnika koristiti za proizvodnju čelika – zamenjujući uvezeni ugalj – umesto za proizvodnju električne energije.
Rudnik će vaditi koksni ugalj, tip koji se koristi u proizvodnji čelika, ispod Irskog mora i prerađivati ga na lokaciji zatvorene hemijske fabrike u Vajthevenu, gradu 550 kilometara severozapadno od Londona.
Pristalice kažu da će rudnik doneti preko potrebna radna mesta u oblast teško pogođenu zatvaranjem rudnika i fabrika poslednjih decenija.
Protivnici kažu da je rudnik veliki udarac statusu Ujedinjenog Kraljevstva kao svetskog lidera u zameni zagađujućih fosilnih goriva čistom obnovljivom energijom. Oni tvrde da će to potkopati globalne napore za postepeno izbacivanje uglja i otežati Britaniji da ispuni svoje ciljeve proizvodnje 100% električne energije iz čistih izvora energije do 2035. i dostizanje neto nulte emisije ugljenika do 2050. godine.
Džon Gamer, konzervativni političar koji je na čelu Odbora za klimatske promene, vladinog savetodavnog tela, rekao je da ta odluka „šalje potpuno pogrešan signal drugim zemljama o klimatskim prioritetima Ujedinjenog Kraljevstva“
Doug Parr, direktor politike u Greenpeace-u u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je da „Vlada Ujedinjenog Kraljevstva rizikuje da postane supersila u klimatskom licemjerju, a ne klimatskom liderstvu. Kako možemo očekivati da druge zemlje obuzdaju vađenje fosilnih goriva kada ovde gradimo nove rudnike uglja?
Britanija je preduzela korake da poveća svoje domaće snabdevanje energijom otkako je ruska invazija na Ukrajinu izazvala porast cena nafte i gasa. Velika Britanija uvozi malo ruske nafte ili gasa, ali njeno slabo regulisano energetsko tržište ostavlja potrošače veoma izloženim fluktuacijama cena.
Mnogi domovi i preduzeća su videli da su se računi udvostručili ili utrostručili u protekloj godini, iako je vladino ograničenje cena – koje treba da se završi u aprilu – sprečilo još strmiji rast.
Invazija Ukrajine naterala je zemlje širom Evrope da preispitaju planove za smanjenje upotrebe fosilnih goriva. Britanija je takođe odobrila više bušenja nafte i gasa u Severnom moru, dok je Češka poništila plan da zaustavi eksploataciju uglja u ključnom regionu.
Francuska je nedavno ponovo pokrenula zatvorenu elektranu na ugalj, odustajući od ranijeg obećanja predsednika Emanuela Makrona da će zatvoriti sve fabrike na ugalj u zemlji do kraja ove godine.
Odluka o rudniku doneta je dan nakon što je premijer Riši Sunak ukinuo zabranu izgradnje novih vetroelektrana na britanskom tlu.
Vetar je proizveo više od četvrtine električne energije u Velikoj Britaniji 2021. Ali konzervativna vlada se od 2015. protivi novim vetroturbinama na kopnu zbog lokalnog protivljenja. Većina britanskih vetroelektrana je na moru.
Dok se tokom leta kandidovao za vođstvo Konzervativne stranke, Sunak je obećao da će zadržati zabranu. Ali, usred sve većeg poziva konzervativnih zakonodavaca na promene, vlada je u utorak rekla da bi mogla da dozvoli vetroparkove u oblastima u kojima ih zajednice podržavaju, do „tehničkih konsultacija“.
„Odluke o vetroelektranama na kopnu i dalje će se donositi na lokalnom nivou jer ih najbolje donose lokalni predstavnici koji najbolje poznaju svoja područja i koji su demokratski odgovorni lokalnoj zajednici“, navodi se u saopštenju vlade.
Kerolajn Lukas, jedina poslanica britanske Zelene stranke, rekla je da je ukidanje zabrane vetra na kopnu dobrodošlo, iako je „đavo u detaljima“.
„Ali ako bi ovo trebalo da se ’otkupi’ davanje zelenog svetla rudniku uglja Cumbria kasnije ove nedelje, to bi bilo potpuno i besramno“, napisala je na Tviteru pre nego što je objavljeno odobrenje za rudnik.