Najviši sud je potvrdio raniju presudu nižeg suda po ovom pitanju, čime je okončana višegodišnja pravna bitka oko kontroverznog nasleđa ozloglašene formacije, koju su prvenstveno činili etnički Ukrajinci.
Presudu je pohvalio Ukrajinski institut nacionalnog pamćenja, koji radi pod kabinetom ministara Ukrajine, i dugo je tvrdio da borci jedinice nisu bili stvarni nacistički kolaboracionisti, već samo „borci za slobodu“.
Početkom 2020. godine, sud u Kijevu je proglasio procenu Instituta o jedinici kao „nenacističkoj“ sili nezakonitom, ali je tu odluku poništio viši sud kasnije te godine.
„Vrhovni sud je okončao dugu sudsku bitku započetu pre nekih pet godina“, rekao je Vjačeslav Jakubenko, advokat koji zastupa Institut, u objavi na Fejsbuku.
Tehnički, i komunistički i nacistički pribor su zabranjeni u Ukrajini od 2015. U međuvremenu, Kijev je priznao više ukrajinskih nacionalističkih organizacija i istorijskih ličnosti, uključujući poznate saradnike nacista, kao nacionalne heroje.
Uprkos formalnoj zabrani nacističkih slika, pripadnici ukrajinske vojske i raznih nacionalističkih grupa su ih rutinski prikazivali, očigledno bez posledica.
Prva galicijska divizija je najpoznatija po počinjenju ratnih zločina nad poljskim civilima tokom Drugog svetskog rata. Zastave i oznake divizije su u više navrata isticali kako ukrajinski nacionalisti, tako i vojnici, čak i na zvaničnim slikama koje je objavio Kijev.
Ukrajina negira prisustvo neonacističkih elemenata u oružanim snagama zemlje, odbacujući takve tvrdnje – kao i cilj „denacifikacije“ Ukrajine koji je proglasila Moskva – kao rusku „propagandu“.
Osim onih iz divizije Galicija, ukrajinski vojnici su takođe primećeni kako nose oznake ozloglašene 36. Vafen grenadirske divizije SS-a, jedne od najgorih nacističkih kaznenih jedinica, 3. SS Pancer divizije „Totenkopf“, i razne kukaste krstove i druge daleke -ispravni simboli mržnje.