Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da novi tekst francusko-nemačkog predloga koji su Beograd i Prišitna dobili u odnosu na prethodni nije poboljšan u onome što je navažnije za Srbiju.
Govoreći o novoj verziji francusko – nemačkog predloga, Aleksandar Vučić je rekao da nam „nisu izašli u susret onome što je traženo“.
„Spremni smo da razgovaramo, ništa ne odbijamo unapred, osim što smo u pisanoj formi, ne samo usmeno jasno stavili do znanja šta su nase crvene linije i ono što ne možemo da prihvatimo. Spremni smo da razgovaramo, spremni smo na kompromisna rešenja i nastavićemo da razgovramo“, rekao je predsednik.
Predsednik Vučić rekao je da će se sa premijerom privremenih prištinskih institucija Aljbinom Kurtijem sastati kada to predlože posrednici iz EU, a povodom francusko-nemačkog predloga naveo da će se o njemu tek razgovorati i da u tom dokumentu nema rokova za postizanje sporazuma.
„Ne mogu da kažem da sam 100 posto protiv ili ‘za’, o tom dokumentu treba da raspravljamo i onda ćemo videti, moramo da pričamo jedni s drugima i da se uzdržimo od jednostranih poteza i akcija, jer je to nešto što može da naudi celom procesu“, rekao je Vučić.
Istakao je da nema sumnje da će se ubuduće ozbiljno raditi da bi se postiglo kompromisno rešenje.
„Pravo pitanje nije kada i gde ću se sastati sa Kurtijem već šta će biti sadržaj razgovora i tog kompromisnog rešenja, jer stižu razne poruke sa raznih strana. Moramo biti garant mira i bezbednosti i stabilnosti u regionu“, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je to što su dobili početak i da predlog ne može da ima vremenski okvir.
„Čuli ste danas i Žozepa Borelja. Koliko je to neozbiljno da za tri meseca treba da rešimo nešto što traje stotinu i više godina. To je nezobiljno i neodgvorno i kada čujete da neko insistira na rokovima, a 10 godina ne može da se implementira ZSO, jer jedna strana to ne želi. Valjda to prvo treba da se implementira, pa da se dogovaramo o nečem drugom“, istakao je Vučić.
On je dodao da se u predlogu zato i ne pominju rokovi, jer su ljudi mudri i znaju da to ne može, ali da je važno da se razgovara i da se pronalaze kompromisna rešenja da bi se, kako je rekao, sačuvale glave i Srbima i Albancima, a ekonomije išle napred.
On je ocenio i da je današnji sastanak bio lekovit, jer su mogli da čuju jedni druge i da je važno da se sačuvaju mir i stabilnost.