Inicijativa će koristiti video-snimke „pre-bunking“ – osmišljene da se suprotstave lažnim tvrdnjama pre nego što postanu široko rasprostranjene – koji se kruže na IouTube platformi kompanije i drugim sajtovima društvenih medija.
Guglovi napori da ospori širenje dezinformacija predstavljaju kontrast sa rivalskim Tviterom koji smanjuje svoje timove za poverenje i bezbednost, uprkos tome što je novi vlasnik Elon Mask rekao da to neće postati „besplatan pakao za sve“.
Gugl je nedavno sproveo eksperiment u Evropi gde je pokušao da se suprotstavi narativima protiv izbeglica na internetu nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Eksperiment u Indiji će biti većeg obima jer će se baviti više lokalnih jezika — bengalskim, hindi i marati — i pokrivati različite delove zemlje u kojima živi preko milijardu ljudi.
„Ovo je predstavljalo priliku za istraživanje prebunkinga na nezapadnom, globalnom južnom tržištu“, rekla je Bet Goldman, šefica istraživanja i razvoja Jigsav-a.
Poput drugih zemalja, dezinformacije se brzo šire širom Indije, uglavnom putem društvenih medija, stvarajući političke i verske tenzije.
Indijski vladini zvaničnici pozvali su tehnološke kompanije kao što su Gugl, Meta i Tviter da preduzmu jače mere protiv širenja lažnih vesti.
Ministarstvo informisanja i radio-difuzije (I&B) se više puta pozivalo na „izvanredna ovlašćenja“ da blokira Jutjub kanale i neke Tviter i Fejsbuk naloge, koji se navodno koriste za širenje štetnih dezinformacija.
Zapaljive poruke su se proširile i preko Metine usluge za razmenu poruka Vhatsapp, koja ima više od 200 miliona korisnika u Indiji. Kompanija je 2018. smanjila broj prosleđivanja poruke, nakon što su lažne tvrdnje o otmičarima dece dovele do masovnog premlaćivanja više od deset ljudi, od kojih su neki umrli.
Radeći u saradnji sa Fondacijom Alfred Landecker, prodemokratskom organizacijom sa sedištem u Nemačkoj, filantropskom investicionom firmom Omidia Netvork India i nizom manjih regionalnih partnera, Jigsav je napravio pet video snimaka na tri različita jezika.
Nakon gledanja video zapisa, od gledalaca će biti zatraženo da popune kratak upitnik sa višestrukim odgovorima, dizajniran da procene šta su naučili o dezinformacijama. Nedavno istraživanje kompanije na ovu temu pokazalo je da su gledaoci imali 5% veću verovatnoću da identifikuju dezinformacije nakon gledanja takvih video zapisa.
Indijska inicijativa će se fokusirati na pitanja koja odjekuju u zemlji, dodao je Goldman.
„Upozoravajući pojedince unapred i opremajući ih da uoče i opovrgnu pogrešne argumente, oni dobijaju otpornost da budu zavedeni u budućnosti.“
Očekuje se da će rezultati biti objavljeni u leto 2023.