Praćenje krvnog pritiska pomoću digitalne kamere uskoro bi moglo postati norma, zahvaljujući inovativnoj tehnici koju su demonstrirali australijski i irački istraživači.
Koristeći istu tehnologiju daljinskog zdravlja koju su uveli u praćenju vitalnih zdravstvenih znakova sa udaljenosti, inženjeri sa Univerziteta Južne Australije i Srednjeg tehničkog univerziteta u Bagdadu dizajnirali su beskontaktni sistem za precizno merenje sistolnog i dijastolnog pritiska.
To bi moglo da zameni postojeći neudoban i glomazan metod vezivanja manžetne na naduvavanje za pacijentovu ruku ili zglob, tvrde istraživači.
U novom radu objavljenom u Inventions, istraživači opisuju tehniku, koja uključuje snimanje osobe sa kratke udaljenosti u trajanju od 10 sekundi i izdvajanje srčanih signala iz dva regiona na čelu, koristeći algoritame veštačke inteligencije.
Sistolna i dijastolna očitavanja su bila oko 90% tačna, u poređenju sa postojećim instrumentom (digitalni tlakomjer) koji se koristi za mjerenje krvnog pritiska, koji je i sam podložan greškama.
Eksperimenti su izvedeni na 25 ljudi sa različitim tonovima kože i pod promenljivim svetlosnim uslovima, prevazilazeći ograničenja prijavljena u prethodnim studijama.
„Praćenje krvnog pritiska je od suštinskog značaja za otkrivanje i upravljanje kardiovaskularnim bolestima, vodećim uzrokom globalne smrtnosti, odgovornim za skoro 18 miliona smrtnih slučajeva u 2019. godini“, kaže inženjer za daljinsko ispitivanje UniSA profesor Javaan Chahl.
„Dalje, u poslednjih 30 godina, broj odraslih osoba sa hipertenzijom porastao je sa 650 miliona na 1,28 milijardi širom sveta.
„Zdravstvenom sektoru je potreban sistem koji može precizno da izmeri krvni pritisak i proceni kardiovaskularne rizike kada fizički kontakt sa pacijentima nije bezbedan ili težak, kao na primer tokom nedavne epidemije COVID-a.
„Ako uspemo da usavršimo ovu tehniku, to će pomoći u rešavanju jednog od najozbiljnijih zdravstvenih izazova sa kojima se svet danas suočava“, kaže profesor Čal.
Najsavremenija tehnologija je prešla dug put od 2017. godine, kada su istraživački tim UniSA i Iraka demonstrirali algoritme za obradu slika koji bi mogli da izvuku ljudski otkucaj srca iz snimka dronova.
U proteklih pet godina istraživači su razvili algoritme za merenje drugih vitalnih znakova, uključujući brzinu disanja sa udaljenosti od 50 metara, zasićenost kiseonikom, temperaturu i žuticu kod novorođenčadi.
Njihova beskontaktna tehnologija je takođe raspoređena u Sjedinjenim Državama tokom pandemije kako bi se pratili znaci COVID-19 iz daljine.
„Beskontaktni sistem za procenu krvnog pritiska koji koristi sistem kompjuterskog vida“ objavljen je u Inventions .