Raketni bacači HIMARS-a koje je Ukrajina dobila od Vašingtona su „tajno modifikovani“ tako da ne mogu da koriste rakete većeg dometa, čak i ako ih je Kijev nabavio odnekud, objavio je u ponedeljak Volstrit žurnal pozivajući se na anonimne američke zvaničnike.
Ukupno 20 lansera M142 visoko pokretnih artiljerijskih raketnih sistema (HIMARS) je poslato u Ukrajinu od juna, zajedno sa nekoliko serija GMLRS vođenih raketa i servisnih vozila. GMLRS ima domet od skoro 80 kilometara.
Više aktivista je od tada pozvalo Ukrajinu da dobije i rakete ATACMS, dometa preko 300 kilometara. SAD su to do sada odbijale. Čak i ako se Bela kuća predomisli, ili Kijev uspe da nabavi ATACMS – ili slične rakete dugog dometa – negde drugde, oni neće raditi u HIMARS-u koji je trenutno na terenu, navodi VSJ.
Izmene koje su napravljene na sistemima pre nego što su poslati u Ukrajinu uključuju „hardver i softver“, primetili su neimenovani zvaničnici koji su razgovarali sa agencijom. Ukrajinska vojska je odbila da komentariše. Isto je uradio i Pentagon, pozivajući se na „razmatranja o operativnoj bezbednosti“.
Prema VSJ, izmene „odražavaju bojazan među zvaničnicima administracije da bi njihov ukrajinski partner mogao prestati da ispunjava svoje obećanje da neće udarati na rusku teritoriju oružjem koje je obezbedilo SAD“, kao i želju administracije predsednika Džoa Bajdena da „smanji rizik od širi rat” sa Rusijom.
Moskva je više puta upozoravala Vašington da pružanje teškog naoružanja Ukrajini rizikuje prelazak ruskih „crvenih linija“ i direktno uključivanje SAD i NATO-a u sukob. SAD i njihovi saveznici insistiraju da nisu strana u neprijateljstvima, dok nastavljaju da naoružavaju Kijev.
Još u junu, američki državni sekretar Antoni Blinken rekao je novinarima da je Vašington dobio „uveravanja“ od Kijeva da HIMARS neće biti korišćen „protiv ciljeva na ruskoj teritoriji“ i tvrdio da postoji „snažna veza poverenja između Ukrajine i SAD , kao i sa našim saveznicima i partnerima.”
Do septembra, međutim, Blinken je razjasnio da SAD ne smatraju Krim ili četiri druga dela Rusije – Donjecku i Lugansku Narodnu Republiku, kao i Hersonsku i Zaporošku oblast – koji su glasali za pridruživanje zemlji ništa drugo osim ukrajinske teritorije. , i kao takvi, legitimne mete za oružje koje je isporučio Pentagon.
Otkriće u ponedeljak o izmenama lansera HIMARS takođe je u suprotnosti sa izjavom izaslanice Vašingtona u Kijevu Bridžit Brink, koja je u junu rekla da će odluka o dometu sistema biti „na ukrajinskoj strani“.