VAŠINGTON – Sjedinjene Države i Evropska unija složile su se u ponedeljak da intenziviraju pregovore kako bi rešili zabrinutost EU u vezi sa velikim subvencijama američkim kompanijama sadržanim u američkom zakonu o čistoj energiji, preneo je Asošijeted pres.
Iako na sastanku bilateralnog bilateralnog saveta za trgovinu i tehnologiju nije postignut dogovor, dve strane su se obavezale da će nastaviti rad na preliminarnom napretku i rekle da će se zalagati za rešenje koje će koristiti i američkim i evropskim firmama, radnicima i potrošačima, kao i klima.
„Priznajemo zabrinutost EU i naglašavamo našu posvećenost da ih konstruktivno rešimo“, navele su dve strane u zajedničkom saopštenju nakon sastanka na Univerzitetu Merilend u Koledž Parku, koji se nalazi nedaleko od Vašingtona.
„Podvlačimo ulogu TTC-a u postizanju ovoga i podržavanju uspešne i uzajamno podržavajuće zelene tranzicije sa jakim, sigurnim i raznolikim lancima snabdevanja koji koriste preduzećima, radnicima i potrošačima sa obe strane Atlantika“, navodi se u saopštenju.
Spor se vrti oko američkog Zakona o smanjenju inflacije koji nudi oko 375 milijardi dolara novih i produženih poreskih kredita za pomoć američkoj industriji čiste energije, kao i kupcima kvalifikovanih električnih vozila proizvedenih u Severnoj Americi.
Ali evropski lideri su izrazili uznemirenost da bi subvencije bile ogromna prepreka za evropske kompanije. Francuski predsednik Emanuel Makron je pokrenuo to pitanje direktno sa predsednikom Džoom Bajdenom tokom njegove državne posete Vašingtonu prošle nedelje tokom koje su Bajden i drugi američki zvaničnici rekli da su voljni da se pozabave tim pitanjem, uključujući „propuste“ u zakonu.
Američki državni sekretar Antoni Blinken primetio je da su SAD, čim su postale svesne zabrinutosti EU, osnovale radnu grupu koja će se baviti njima.
„Danas mislim da smo unapredili tu diskusiju“, rekao je Blinken, koji je kopredsedavao sastankom sa američkom sekretarkom za trgovinu Ginom Raimondo i američkom trgovinskom predstavnicom Ketrin Tai, zajedno sa izvršnim potpredsednicima Evropske komisije Valdisom Dombrovskisom i Margrete Vestager.
„Izlazeći iz ovih razgovora i uključenih u rad radne grupe, uveren sam da nastavljamo da dajemo zamah tom razgovoru i da radimo na prevazilaženju razlika“, rekao je on.
Vestager se složio, rekavši da je diskusija od ponedeljka bila „zaista od pomoći da se pokaže da postoji stvarna zabrinutost“.
„Da bismo imali diskusije koje smo vodili danas, da bismo dobili povratne informacije od naših partnera iz SAD, mislim da je to od ključnog značaja za unapređenje odnosa koji smo stvorili u okviru Saveta za trgovinu i tehnologiju“, rekla je ona.
I, rekla je da, pošto SAD i EU nastavljaju da sarađuju po pitanju subvencija dok se protive invaziji Rusije na Ukrajinu, američka posvećenost borbi protiv klimatskih promena je još dobrodošla.
Demokrate su uključile poreske olakšice u ekspanzivni zakon o klimi kao način da podstaknu proizvodnju domaćih baterija i električnih vozila. Ali proizvođači u Evropi i Južnoj Koreji, koji prodaju milione vozila u SAD, zapretili su da će podneti pravne žalbe Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
I do sada su demokrate u Kongresu rekle da nemaju nameru da preispitaju zakon o klimi, koji je prošao nakon više od godinu dana pregovora bez ikakve podrške republikanaca.