Život je zaista bio maraton za Džonatana, džinovsku kornjaču koja nosi titulu najstarije žive kopnene životinje. Njegova poslednja prekretnica: proslava 190. rođendana.
Ostrvo Sveta Helena u južnom Pacifiku, gde Džonatan živi, tokom cele godine organizuje svečanosti za svog počasnog stanovnika – što je kulminiralo trodnevnom proslavom ovog vikenda.
Kada je 1882. doveden na Svetu Jelenu sa Sejšela, smatralo se da Džonatan ima najmanje 50 godina, prema Ginisovoj knjizi rekorda. Džonatan je bio poklon budućem guverneru Britanske prekomorske teritorije i živeo je na teritoriji guvernerove rezidencije, vile Plantation House, prema časopisu Smithsonian.
Od njegovog dolaska, pridružile su mu se još tri džinovske kornjače na terenu – Dejvid, Ema i Fred – prema informativnom sajtu Svete Jelene.
Procenjuje se da je rođen 1832. godine, Džonatan drži dva rekorda: najstariju živuću kopnenu životinju na svetu i najstariju čelonsku životinju, kategoriju gmizavaca uključujući sve kornjače, kornjače i kornjače.
Iako je Jonatanov stvarni datum rođenja nepoznat, ranije ove godine guverner Najdžel Filips dao je kornjači zvanični rođendan 4. decembra, prema sajtu Svete Jelene.
Prethodni rekorder za najstarijeg čelonijaca bila je Tu’i Malila, kornjača koja je preživela najmanje 188 godina pre nego što je umrla 1965. godine. Tu’i Malila je dao kraljevskoj porodici Tonge britanski istraživač kapetan Džejms Kuk oko 1777. rekao je Ginis.
Pošto je postao lokalna i nacionalna slavna ličnost, Džonatan se pojavio na markama koje je izdala Sveta Helena, izvestio je CNN, i na novčiću od 5 penija.
Ovih dana, Džonatan, dugačak oko četiri stope, je slep – uklonjena mu je katarakta – i nema čulo mirisa. Ali on prepoznaje glas svog veterinara Džoa Holinsa „dok ga asocira na gozbu“, prema Ginisovoj knjizi rekorda, i još uvek uživa u jelu, spavanju na suncu i parenju.
„Uprkos godinama, Džonatan i dalje ima dobar libido i često se viđa da se pari sa Emom, a ponekad i Fredom – životinje često nisu posebno rodno osetljive!“, rekao je Holins Ginisu.