MUP Srbije i Hrvatske demantuju postojanje kineskih stanica u tim zemljama

MUP Srbije i Hrvatske demantuju postojanje kineskih stanica u tim zemljama

Ministarstva unutrašnjih poslova Hrvatske i Srbije demantovala su medijske izveštaje da je Kina uspostavila takozvane prekomorske policijske stanice u ovim zemljama, nakon što je objavljeno da Peking ima više od 100 takvih stanica širom sveta, uključujući Hrvatsku i Srbiju, kako bi pratio, uznemiravao i u nekim slučajevima vraćao kineske državljane koji žive u egzilu.

CNN je ranije objavio da Kinezi koriste bilateralne sigurnosne sporazume sklopljene sa zemljama u Evropi i Africi kako bi dobili široku međunarodnu prisutnost.

Grupa za ljudska prava Safeguard Defenders sa sedištem u Madridu kaže da je pronašla dokaze da Kina upravlja sa 48 dodatnih policijskih stanica u inostranstvu otkako je grupa prvi put otkrila postojanje 54 takve stanice u septembru.

Novi izveštaj nazvan “Patroliraj i uveri” fokusira se na razmere mreže i ispituje ulogu koju su zajedničke policijske inicijative između Kine i nekoliko evropskih zemalja, uključujući Italiju, Hrvatsku, Srbiju i Rumuniju, odigrale u širenju kineskih prekookeanskih stanica.

Među novim tvrdnjama koje je iznijela grupa je da su kineskog državljanina natjerali na povratak kući operativci koji su radili na tajnom zadatku u kineskoj prekomorskoj policijskoj stanici u predgrađu Pariza, isključivo regrutirani za tu svrhu, uz ranije otkriće da su još dva Kineza prisilno vraćena iz Evrope – jedan u Srbiji, drugi u Španiji.

Kina je sklopila sporazume o zajedničkim policijskim ophodnjama s Hrvatskom i Srbijom između 2018. i 2019. kao dio sve većeg strateškog utjecaja nacije kako je zacrtano u vanjskopolitičkim prioritetima Kine, piše CNN.

Kineski policajci viđeni su u zajedničkoj patroli s hrvatskim kolegama na ulicama glavnog grada Zagreba u julu ove godine.

Zvaničnik zagrebačke policije s kojim je razgovarala kineska novinska agencija Xinhua rekao je da su patrole ključne za “zaštitu i privlačenje stranih turista”.