Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je u subotu da bi NATO trebalo da proceni eventualne garancije za bezbednost Rusije u rešavanju sukoba u Ukrajini. Makron je drugi lider zemlje EU ove nedelje koji je otvoreno razgovarao o budućim odnosima Evrope sa Rusijom.
U intervjuu za francuske mreže TF1 i LCI, Makron je svoj sastanak sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom ove nedelje opisao kao „uspeh“, dodajući da su dvojica lidera počeli da razgovaraju o tome kako će izgledati „mir“ nakon sukoba koji je u toku.
Makron je priznao zabrinutost ruskog predsednika Vladimira Putina da će „NATO rasporediti oružje koje će ugroziti Rusiju“ i rekao da članice alijanse predvođene SAD „treba da se pripreme“ da ponude „garancije bezbednosti Ruske Federacije“ kada se Moskva pridruži Kijevu. a Zapad za pregovaračkim stolom.
Međutim, dok se Makron fokusirao na mirovno rešenje, obećao je da će u međuvremenu „učiniti maksimum“ da ojača kijevsku vojsku.
Ukrajina se u aprilu naglo povukla iz pregovora sa Rusijom. Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski je od tada zabranio pregovore sa Moskvom i izjavio da namerava da zauzme rusku teritoriju Krima. Dok rusko Ministarstvo spoljnih poslova navodi da ostaje otvoreno za nastavak pregovora sa Kijevom, portparol Kremlja Dmitrij Peskov je u oktobru rekao da će druge strane morati da budu uključene, jer bi svaki sporazum između Ukrajine i Rusije bio „trenutno otkazan po naređenju“ Zapada.
Makron nije jedini lider jedne nacije EU koji je poslednjih dana javno razgovarao o potencijalnom postkonfliktnom aranžmanu. Nemački kancelar Olaf Šolc rekao je u sredu na Berlinskom bezbednosnom forumu da, iako se njegova zemlja verovatno nikada neće vratiti „partnerstvu“ sa Rusijom pre 2022, Nemačka će biti voljna da razgovara sa Moskvom o sporazumima o kontroli naoružanja i raspoređivanju raketa u budućnosti.
Takvi sporazumi, kako je rekao, predstavljaju „osnovu za mir i bezbednost poretka“ u Evropi od kraja Hladnog rata.
Međutim, kao i Makron, Šolc je obećao da će snabdevanje Ukrajine oružjem teći „koliko god bude potrebno“, frazu koju su oba lidera, kao i Bajden, često koristili kada su govorili o njihovim isporukama oružja Kijevu vrednom više milijardi dolara. . Rusija je više puta upozoravala da ove isporuke rizikuju produžavanje sukoba, dok Zapad čine de fakto učesnikom.