VAŠINGTON – Kineski lider Si Đinping nije voljan da prihvati zapadne vakcine uprkos izazovima sa kojima se Kina suočava sa COVID-19, i dok nedavni protesti ne predstavljaju pretnju vladavini Komunističke partije, mogli bi da utiču na njegov lični položaj, rekla je u subotu direktorka Nacionalne obaveštajne službe SAD Avril Hejns, prenosi Rojters.
Iako su dnevni broj slučajeva COVID-a u Kini blizu najviših nivoa svih vremena, neki gradovi preduzimaju korake da olabave pravila testiranja i karantina nakon što je Ksijeva politika nulte COVID-19 izazvala oštro ekonomsko usporavanje i javne nemire.
Haines je, govoreći na godišnjem Reganovom nacionalnom odbrambenom forumu u Kaliforniji, rekla da, uprkos društvenom i ekonomskom uticaju virusa, Si „nije voljan da uzme bolju vakcinu sa Zapada, i da se umesto toga oslanja na vakcinu u Kini koja jednostavno nije skoro jednako efikasan protiv Omikrona.“
„Vidjeti proteste i odgovor na njih suprotstavlja se narativu koji on voli da iznosi, a to je da je Kina mnogo efikasnija u vladi“, rekla je Hejns.
„To, opet, nije nešto što vidimo kao pretnju stabilnosti u ovom trenutku, ili promeni režima ili nešto slično“, rekla je ona i dodala: „Kako će se to razvijati biće važno za Sijev položaj“.
Kina nije odobrila nijednu stranu vakcinu protiv COVID-a, već se odlučila za one proizvedene u zemlji, za koje neke studije sugerišu da nisu tako efikasne kao neke strane. To znači da bi ublažavanje mera prevencije virusa moglo dovesti do velikih rizika, smatraju stručnjaci.
Bela kuća je ranije ove nedelje saopštila da Kina nije tražila od Sjedinjenih Država vakcine.
Jedan američki zvaničnik rekao je Rojtersu da „trenutno nema očekivanja“ da će Kina odobriti zapadne vakcine.
„Čini se prilično nategnutim da bi Kina u ovom trenutku dala zeleno svetlo na zapadne vakcine. To je pitanje nacionalnog ponosa, i morali bi da progutaju dosta toga ako bi krenuli ovim putem“, rekao je zvaničnik.
Hejnsova je takođe rekla da je Severna Koreja priznala da je manje verovatno da će je Kina smatrati odgovornom za, kako je rekla, „izuzetan“ broj testova oružja Pjongjanga ove godine.
Usred rekordne godine za raketne testove, severnokorejski lider Kim Džong Un rekao je prošle nedelje da njegova zemlja namerava da ima najmoćniju nuklearnu silu na svetu.
Govoreći na kasnijem panelu, admiral Džon Akvilino, komandant američke indo-pacifičke komande, rekao je da Kina nema motivaciju da obuzda bilo koju zemlju, uključujući Severnu Koreju, koja stvara probleme za Sjedinjene Države.
„Ja bih rekao sasvim drugačije da je u njihovoj strategiji da pokrenu te probleme“, rekao je Akvilino o Kini.
On je rekao da Kina ima značajnu moć da izvrši pritisak na Severnu Koreju zbog njenih testova naoružanja, ali da nije optimista u pogledu toga da će Peking „učiniti bilo šta od pomoći da stabilizuje region“.