Taj potez je držan u tajnosti iz bezbednosnih razloga dok operacija nije završena, navodi se u saopštenju Bakingemske palate u subotu. Palata nije dala nikakve detalje i nije rekla gde će se izvršiti modifikacija.
Čarls će biti krunisan 6. maja u Vestminsterskoj opatiji na ceremoniji koja će obuhvatiti prošlost, ali će se okrenuti modernom svetu nakon 70-godišnje vladavine pokojne kraljice Elizabete Druge. Carska državna kruna će se takođe koristiti tokom službe.
Veruje se da su monarsi koristili verzije krune svetog Edvarda od 11. veka.
Sadašnja kruna je napravljena za Čarlsa II 1661. godine, kao zamena za original, koji je pretopljen 1649. nakon što je Donji dom ukinuo monarhiju i proglasio Komonvelt tokom engleskog građanskog rata. Smatralo se da original datira još od Edvarda Ispovednika, koji je vladao 1042-1066.
Kruna uključuje okvir od punog zlata od 2,23 kilograma (4,91 funte) – u kompletu sa rubinima, ametistima, safirima, granatima, topazama i turmalinima – kapu od ljubičastog somota i kacigu od hermelina. Nosila ga je Elizabeta tokom svog krunisanja 1953. godine.
Čarls će biti krunisan na svečanoj verskoj ceremoniji koju vodi Džastin Velbi, nadbiskup Kenterberija, navodi se u saopštenju palate. Kamila, kraljica supruga, biće krunisana zajedno sa svojim mužem.
Palata planira krunisanje, poznato kao Operacija Zlatna kugla, jer Čarls i njegov naslednik, princ Vilijam, nastoje da pokažu da je monarhija i dalje relevantna u modernoj, multikulturalnoj Britaniji.
Iako je postojalo široko poštovanje prema Elizabeti, kao što su pokazale desetine hiljada ljudi koji su satima čekali da prođu pored njenog kovčega, nema garancije da će se poštovanje preneti na Čarlsa.