Američke vlasti uverile su Italiju da njene banke nisu u opasnosti od kazni zbog kršenja sankcija Moskvi ako pomognu rafineriji u vlasništvu Lukoila (LKOH.MM) da kupi nerusku naftu, rekao je italijanski ministar industrije Adolfo Urso je rekao u subotu.
Uveravanje bi trebalo da pomogne fabrici ISAB na Siciliji da ostane na površini nakon što evropski embargo na pomorsku rusku naftu stupi na snagu 5. decembra, čuvajući lokalna radna mesta i nacionalne zalihe goriva.
„Dobili smo kreditnu udobnost, garanciju da banke koje finansiraju premošćivanje transakcija [kako bi pomogle ISAB-u] neće biti podvrgnute sankcijama SAD“, rekao je Urso novinarima na marginama događaja u sicilijanskom gradu Kataniji.
Nakon ruske invazije na Ukrajinu, ISAB je bio primoran da se oslanja isključivo na rusku naftu nakon što su banke kreditori zaustavile finansiranje i prestale da daju garancije potrebne za kupovinu nafte od alternativnih dobavljača.
Lukoil nije pogođen sankcijama u Evropi, ali banke i dalje nisu bile voljne da imaju posla sa kompanijom povezanom sa Rusijom jer su se plašile da će biti na meti mogućih budućih kazni u Sjedinjenim Državama, gde je kompanija podložna sektorskim sankcijama od 2014. godine.
Ove nedelje, italijanska vlada je izložila šemu da rafinerija bude stavljena pod starateljstvo. Sličan potez povukla je i Nemačka kada je u septembru preuzela kontrolu nad rafinerijom u vlasništvu Rosnjefta (ROSN.MM).
Urso je rekao da bi rafinerija mogla da pređe pod „privremenu“ vladinu kontrolu dok Lukoil nastavi pregovore o prodaji imovine, dodajući da bi od italijanske energetske grupe Eni (ENI.MI) koju kontroliše država mogla da bude zatraženo da podrži starateljstvo.
Vlada bi mogla da pozove „naftnu kompaniju koja posluje u sektoru i svima je očigledno da bi to (kompanija) mogla da bude Eni i to će obezbediti kontinuitet proizvodnje“, rekao je on.
Odeljenje Lukoila u čijem je vlasništvu ISAB u petak je saopštilo da bi rafinerija mogla da nastavi sa radom uprkos pretećem ruskom naftnom embargu, oslanjajući se na sirovine uskladištene za naredne mesece i buduće isporuke nafte iz drugih zemalja osim Rusije.