Sporazum zasnovan na broju Afrikanaca koji su potrebni svakoj evropskoj zemlji za svoje tržište rada mogao bi da pomogne u rešavanju problema ilegalne migracije i trgovine ljudima, rekao je Bazum za italijanski list La Repubblica.
Njegov šef za komunikacije potvrdio je njegove komentare Rojtersu.
„U Francuskoj, Španiji i Italiji imate mnogo poslova u sektorima zapošljavanja u kojima Afrikanci mogu da rade“, rekao je Bazum.
„Ove brojke treba utvrditi, od zemlje do zemlje, a zatim konzulatima koji su zaduženi da ih sprovode.
Bazum je govorio na putovanju u Italiju gde se sastao sa italijanskim predsednikom Serđom Matarelom i prisustvovao konferenciji u Rimu sa drugim šefovima afričkih država.
Italija je bila na prvoj liniji evropske migrantske krize 2015. i 2016. godine, kada je milion izbeglica pobeglo od rata i siromaštva u Siriji, Iraku i Avganistanu, dodajući veću postojeću migraciju.
Niger je i zemlja porekla i tranzitna tačka za migrante koji nastavljaju da putuju ka severnoj Africi i putuju preko Sredozemnog mora do južne obale Evrope.
Na vrhuncu 2016. godine, 181.000 migranata stiglo je do Italije morskim putem.
Dok se brojke smanjuju, hiljade svake godine kreću na izdajnička putovanja u evropske zemlje u nadi da će pronaći sigurnije živote i bolje ekonomske mogućnosti.
Nedostatak hrane izazvan ratom u Ukrajini mogao bi da podstakne novi talas migracija iz Afrike na Bliski istok, sa preko 150.000 dolazaka koji se očekuju u mediteranskim zemljama na glavnim migrantskim rutama u Evropu ove godine.
Ovo bi trebalo da pogorša postojeće tenzije između vlada porekla i zemalja domaćina, koje se svađaju oko toga ko treba da primi imigrante.
Bazum je rekao da će sporazumi između afričkih i evropskih država pomoći da se reguliše redovna imigracija i da se uhvati u koštac sa neregularnom imigracijom „koja podstiče najgoru trgovinu ljudima“.
On je takođe ukazao na ograničenja finansiranja razvojnih projekata za zaustavljanje ekonomske migracije – široko rasprostranjenog pristupa u Evropi – ističući da je „razvoj Afrike nešto daleko složenije“.
„Ideja da evropska ulaganja u Afriku mogu biti dovoljna da dovedu do razvoja i zaustave migrante u njihovim zemljama porekla je nerealna,“ rekao je on, pozivajući italijanske kompanije da se oslobode „klasičnog pogleda“ na kontinent koji je opterećen sukobima.