Teško je boriti se protiv propagande u Rusiji, ali je neophodno boriti se protiv ruskih dezinformacija na teritoriji Ukrajine, izjavio je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u razgovoru sa studentima i nastavnicima Univerziteta „Hrihorij Skovoroda“ u Perejaslavu, prenosi Ukrinform, pozivajući se na Kancelariju predsednika Ukrajine.
„Postoje razne mere koje je naša država trebalo da preduzme od samog početka. Bilo je teško: bio je veliki uticaj Rusije na nas – medijski, politički, industrijski, istorijski… Ima suštinskih stvari. Medijski prostor u Ukrajini ne može da kontroliše Rusija“, rekao je Zelenski.
Stoga je, prema rečima Zelenskog, Savet za nacionalnu bezbednost i odbranu (NSDC) odlučio da ukine aktivnosti pojedinih TV kanala koji su finansirani iz Rusije, kako bi se suprotstavio medijskom uticaju Rusije na ukrajinsko društvo.
Osim toga, Zelenski smatra da je neophodno razvijati ukrajinske univerzitete i nauku, jer se radi o informacionom ratu. Ovo se odnosi i na duhovnu sferu zemlje.
„Ako neko podržava rat u Ukrajini, on definitivno nije proukrajinski i izabrao je drugu državu“, dodao je Zelenski.
Prema rečima predsednika Ukrajine, to su veoma ispravni, demokratski koraci koje država treba da preduzme i društvo treba da podrži.
Pored toga, Zelenski je napomenuo da je neophodno preneti istinite informacije društvima u različitim zemljama i probiti veo propagande koju je stvorila Rusija. Ovo će pomoći da se ujedini svet oko Ukrajine.
„Trebalo bi imati poseban pristup u borbi protiv propagande na teritorijama koje deokupiramo“, dodao je Zelenski.
Odgovarajući na pitanje da li u Ukrajini treba da se pojave novi simboli umesto sovjetskih, koji se sada zamenjuju, predsednik Ukrajine je primetio da se to, po njegovom mišljenju, već dešava prirodno.
„Neophodno je pomoći i omogućiti, ali ne bih voleo da postoji pritisak. Čini mi se da je Ukrajina jaka jer je veoma slobodna u izražavanju volje i životnom odnosu. I zato rasprava mora da ide odozdo… Moramo da razgovaramo o tome, da razmislimo o tome sa javnošću, naučnicima, kakve bi zakonske promene trebalo da budu. Ali najvažnije je da se sve to ne radi pritiskom, uništavanjem, ponižavanjem itd.“, objasnio je Zelenski.
Po njegovim rečima, dijalog i logika su ključni elementi u tom pogledu.
„Danas je čitavo društvo ujedinjeno i željno da obnovi sve što je zaboravljeno: imena, spomenike i važna istorijska saznanja i sećanje na ljude koji su dugo bili zaboravljeni zbog sovjetske vlasti“, rekao je Zelenski.
Zelenski je izrazio uverenje da je Ukrajina danas u stanju da pronađe svoje pravo nasleđe zahvaljujući radu naučnika i profesionalaca koji imaju duboko poznavanje istorije.
„Danas želimo najzaboravljenije, ali naše, ukrajinske. Naš identitet se mora održati“, zaključio je Zelenski.