VAŠINGTON – Predsednik Džo Bajden pokušao je u četvrtak da ublaži zabrinutost francuskog predsednika Emanuela Makrona u vezi sa zakonom o čistoj energiji koji koristi električnim vozilima i drugim proizvodima proizvedenim u Severnoj Americi. Ali SAD i Evropa i dalje su podeljene oko ovog značajnog zakona, preneo je Asošijeted pres.
Sati pre nego što ugosti Makrona na državnoj večeri. Bajden je priznao da zakon sadrži „nedostatke“, ali je rekao da „postoje promene koje možemo da uradimo“ kako bismo zadovoljili Francusku i druge evropske saveznike.
„Sjedinjene Države se ne izvinjavaju. I ne izvinjavam se“, rekao je Bajden, ali će možda biti potrebne izmene četvoromesečnog zakona „kako bi se evropskim zemljama olakšalo učešće“.
Makron je jasno stavio do znanja da su on i drugi evropski lideri zabrinuti zbog podsticaja u zakonu, poznatih kao Zakon o smanjenju inflacije, koji favorizuju tehnologiju čiste energije proizvedenu u Severnoj Americi, uključujući električna vozila.
Subvencije iz SAD bile bi ogromna prepreka za evropske kompanije, rekao je francuski lider, ali je dodao da se nada da će spor moći da se reši prijateljskim putem.
Uprkos Bajdenovim pomirljivim rečima, nekoliko demokratskih članova Kongresa reklo je da ne planiraju da ponovo razmatraju to pitanje u novom zakonu.
Evo pogleda na neslaganje među evropskim saveznicima oko čiste energije i radnih mesta.
Novi i produženi poreski krediti u vrednosti od oko 375 milijardi dolara namenjeni su pomoći američkoj industriji čiste energije, kao i kupcima kvalifikovanih električnih vozila proizvedenih u Severnoj Americi. Demokrate su uključile kredite u ekspanzivni zakon o klimi kao način da podstaknu proizvodnju domaćih baterija i električnih vozila. Ali proizvođači u Evropi i Južnoj Koreji, koji prodaju milione vozila u SAD, zapretili su da će podneti pravne žalbe Svetskoj trgovinskoj organizaciji.
„Izbori koji su napravljeni… su izbori koji će fragmentirati Zapad“ i obeshrabriti američke investicije u Evropi, rekao je Makron ranije tokom posete Vašingtonu. Zakon o klimi i glavni zakoni koji podstiču proizvodnju poluprovodnika nisu bili pravilno usklađeni sa Evropom i stvorili su „odsustvo jednakih uslova za igru“, rekao je on.
Pojavljujući se sa Bajdenom u Beloj kući u četvrtak, Makron je bio optimističniji. On je rekao da će SAD i Francuska „resinhronisati“ svoje napore za čistu energiju kako bi osigurali da nema „domino efekta“ koji podriva projekte u Evropi.
Evropljani bi verovatno imali jake argumente ako bi spor pripao Svetskoj trgovinskoj organizaciji, rekao je Alan Volf, bivši zamenik generalnog direktora STO.
Pravila STO kažu da zemlje ne mogu jednostavno da daju novac za kupovinu domaćih proizvoda koji se suočavaju sa konkurencijom iz inostranstva. „Tu su pogrešili“, rekao je Volf, sada gostujući saradnik na Petersonovom institutu za međunarodnu ekonomiju u Vašingtonu. „Ovo su zabranjene subvencije koliko vidim i nisam sreo nikoga ko to čita drugačije od mene.“
Makron nije pretio odlaskom u STO tokom posete Beloj kući, ali čak i da Evropljani iznesu svoj slučaj organizaciji sa sedištem u Ženevi, ona možda neće ništa postići. Žalbeni proces STO ne funkcioniše od kraja 2019. godine kada su SAD – u znak protesta zbog nepoštenog tretmana STO – blokirale imenovanje novih sudija da zameni one kojima je istekao mandat.
Dok bi Evropljani mogli da pokrenu slučaj, ako bi pobedili u prvom krugu, Sjedinjene Države bi mogle da ulože žalbu i spor bi „samo ostao tamo jer nema žalbenog nivoa“, rekao je Volf.
Bajdenova administracija bi mogla da pokuša da uspori neke od odredbi o čistoj energiji kako bi ublažila evropske primedbe, ali je nejasno da li bi to bilo dugoročno rešenje, rekao je Volf, dodajući da je govorio „kao trgovinski advokat″ dok je Bajden „ na to gleda kao na predsednika koji želi neometane odnose sa svojim najbližim saveznicima.”
Nema naznaka da administracija planira da izvrši takvo prilagođavanje.
Demokrate iz Kongresa saopštile su da nemaju nameru da ponovo razmatraju zakon o klimi, koji je usvojen posle više od godinu dana pregovora bez ikakve podrške republikanaca.
„Kongres je usvojio zakon kojim se podstiče američka električna automobilska industrija, otvaraju dobro plaćena radna mesta u Americi i istovremeno se bavi klimatskim promenama. Nemam nameru da ga ponovo otvaram“, rekao je u četvrtak predsednik Senatskog finansijskog odbora Ron Vajden, jedan od glavnih arhitekata zakona.
„Kongres ceni američko partnerstvo sa EU, ali to ne može značiti podrivanje jednog od osnovnih elemenata našeg značajnog zakona“, dodao je Vajden u saopštenju poslatom AP-u. „I zapamtite, evropske nacije su provele decenije subvencionišući sopstvene cenjene domaće industrije, od vazduhoplovstva do čiste energije, i donoseći propise i poreze usmerene isključivo na američke tehnološke firme u nastojanju da pokrenu sopstvene digitalne kompanije. Pomalo je bogato da političari EU sada budu skandalizovani.“
U jednom intervjuu, Vajden je u suštini usudio Makrona i druge lidere EU da iznesu spor u STO. „Poseban fokus stavljamo na otvaranje radnih mesta u Americi. U zakonima o trgovini ne postoji ništa što kaže da se ne možete fokusirati na otvaranje radnih mesta u Americi“, rekao je on.
Druge demokrate, uključujući senatorku iz Mičigena Debbie Stabenov, takođe su rekli da ne nameravaju da ponovo otvore zakon o klimi.
Senator Raphael Varnock, D-Ga., je u međuvremenu pozvao Ministarstvo finansija da koristi „maksimalnu fleksibilnost“ u implementaciji poreskog kredita za Amerikance koji kupuju električna vozila. Južnokorejski proizvođač automobila Hiundai će izgubiti kredit iako ulaže milijarde dolara u otvaranje svoje prve američke fabrike električnih vozila u Gruziji.
Činilo se da je Bajden pokazao spremnost da unese izmene u zakon kako bi se prilagodio Evropi, rekavši da američki zakonodavci nemaju nameru da kazne Francusku ili druge saveznike.
„Kada napišete ogroman zakon koji ima… najveće ulaganje u klimatske promene u celoj istoriji… očigledno će biti propusta u njemu i potrebno je pomiriti promene u njemu“, rekao je Bajden u četvrtak na zajedničkoj konferencija za novinare sa Makronom.
Bajden je citirao odredbu koja koristi „svako ko ima sporazum o slobodnoj trgovini“ sa SAD, uključujući Kanadu i Meksiko. „Pa, to je dodao član Kongresa Sjedinjenih Država koji priznaje da je mislio samo na saveznike. Nije mislio bukvalno na sporazum o slobodnoj trgovini. Dakle, imamo mnogo toga što možemo da uradimo“, rekao je Bajden.
Bajden nije pominjao imena, ali odredbu kojom se podstiču električna vozila proizvedena u Severnoj Americi dodao je senator iz Zapadne Virdžinije Džo Mančin, konzervativni demokrata koji je bio i politički saveznik i neprijatelj Bajdena. Mančinovo glasanje bilo je ključno za konačno usvajanje zakona o klimi.
Portparolka Mančina odbila je da komentariše u četvrtak.