VAŠINGTON – Predsednici Džo Bajden i Emanuel Makron obećali su u četvrtak da će održati jedinstven front protiv Rusije usred sve veće zabrinutosti zbog slabljenja podrške ukrajinskim ratnim naporima u SAD i Evropi. Bajden je takođe nagovestio da bi možda bio voljan da izmeni aspekte svog potpisanog klimatskog zakonodavstva koji su izazvali zabrinutost kod Francuske i drugih evropskih saveznika.
Bajden je odao počast Makronu velikom državnom večerom u četvrtak uveče – prvim predsedništvom američkog predsednika u senci COVID-19 za stranog lidera. Ali praćenje Bajdenovih optimističnih komentara možda neće ići tako glatko kao ta fensi afera. Republikanci koji se spremaju da preuzmu kontrolu nad Predstavničkim domom pokazali su manje volje od Bajdena da potroše milijarde na Ukrajinu, a demokratski poslanici su u četvrtak rekli da ne nameravaju da se vraćaju na klimatske zakone, piše AP.
U stvari, uprkos svim pozitivnim izjavama, Makronova poseta Vašingtonu je bila ublažena njegovom kritikom Bajdenovog zakona o smanjenju inflacije i izazovima sa kojima se oba lidera suočavaju usred rastućih troškova održavanja vojne i ekonomske pomoći koja dotiče Kijevu, a da se Kijevu ne nazire kraj. ruska invazija.
Uprkos razlikama, Bajden i Makron su nastojali da podvuku da američko-francuski savez ostaje čvrst i da Zapad mora biti nepokolebljiv protiv rata ruskog predsednika Vladimira Putina u Ukrajini.
„Danas ponovo potvrđujemo da ćemo, kao što sam rekao, zajedno stati protiv ove brutalnosti“, rekao je Bajden. „Putin misli da može da slomi volju svih onih koji se protive njegovim imperijalnim ambicijama napadom na civilnu infrastrukturu u Ukrajini, gušenjem energije Evropi kako bi podigao cene, pogoršavajući krizu sa hranom. To povređuje veoma ranjive ljude ne samo u Ukrajini već i širom sveta i on neće uspeti.
Obojica lidera na ceremoniji dobrodošlice na otvorenom odali su počast dugom savezu svojih zemalja. Ali oni su priznali da ih čekaju teški trenuci jer jedinstvo Zapada pokazuje da se istrošilo devet meseci od početka rata u Ukrajini.
U Vašingtonu republikanci treba da preuzmu kontrolu nad Domom, gde je lider GOP-a Kevin Makarti rekao da poslanici njegove stranke neće ispisati „blanko ček” za Ukrajinu. Preko Atlantika, Makronovi napori da održi Evropu ujedinjenu biće testirani rastućim troškovima podrške Ukrajini u ratu i dok se Evropa bori sa rastućim cenama energije koje prete da poremete ekonomski oporavak posle pandemije.
Makron je naglasio da to pitanje ima posledice daleko izvan granica Ukrajine.
„Ono što je u pitanju u Ukrajini nije samo daleko odavde, u maloj zemlji negde u Evropi“, izjavio je on. „Ali radi se o našim vrednostima. I o našim principima.”
„Naše dve nacije su sestre u borbi za slobodu“, rekao je on.
Bajden je nagovestio da bi bio voljan da razgovara sa Putinom ako ruski lider pokaže da ozbiljno želi da okonča invaziju. Ali predsednik SAD je, kao i uvek, uslovio takve razgovore podrškom saveznika iz NATO-a.
„Spreman sam da razgovaram sa gospodinom Putinom ako zaista postoji interes da on odluči da traži način da okonča rat“, rekao je Bajden. „On to još nije uradio.“
Pored razgovora o Ukrajini — ono što su zvaničnici Bele kuće rekli da je na vrhu dnevnog reda — dvojica lidera su razgovarala o zabrinutostima Makrona i drugih lidera u vezi sa nedavno usvojenim zakonom o čistoj energiji.
Makron je jasno stavio do znanja da se on i drugi evropski lideri protive podsticajima u Zakonu o smanjenju inflacije koji favorizuju klimatsku tehnologiju američke proizvodnje, uključujući električna vozila.
Bajden je priznao „nedostatke“ u zakonodavstvu, ali je rekao da „postoje promene koje možemo da uradimo“ da bismo zadovoljili saveznike.
„Sjedinjene Države se ne izvinjavaju. I ne izvinjavam se pošto sam ga napisao za zakon o kome govorimo“, dodao je Bajden o zakonu.
Međutim, Makron je rekao da dok napori Bajdenove administracije da suzbije klimatske promene treba pozdraviti, subvencije bi bile ogroman korak nazad za evropske kompanije.
„Želimo da uspemo zajedno, a ne jedni protiv drugih“, dodao je Makron. On je rekao da će SAD i Francuska „resinhronisati“ svoje napore za čistu energiju kako bi osigurali da nema „domino efekta“ koji podriva projekte čiste energije u Evropi.
Na Kapitol Hilu, uprkos Bajdenovom govoru o mogućim promenama zakona, predsednik Senatskog odbora za finansije Ron Vajden, jedan od glavnih arhitekata zakona, rekao je: „Kongres je usvojio zakon kojim će podići američku industriju električnih automobila, stvoriti dobro plaćena radna mesta u Americi i istovremeno se pozabaviti klimatskim promenama. Nemam nameru da ga ponovo otvaram.”
Evropska unija je takođe izrazila zabrinutost da bi poreski krediti u zakonu diskriminisali evropske proizvođače i prekršili pravila Svetske trgovinske organizacije.
Lideri, sa pomoćnicima, sastali su se oko tri sata nakon što su učestvovali u svečanoj ceremoniji sa stotinama ljudi okupljenih na Južnom travnjaku jednog sunčanog, prohladnog jutra. Usledio je pozdrav iz 21 puške i smotra trupa, a redari su gostima podelili male francuske i američke zastave.
I Bajden i Makron su u svojim javnim komentarima nastojali da zadrže fokus na situaciji u Ukrajini.
Državna poseta bi trebalo da pruži diplomatski podsticaj Makronu koji može da iskoristi nazad u Evropi. Njegovi otvoreni komentari pomažu mu da pokaže da brani francuske radnike, čak i dok održava bliske odnose sa Bajdenom. Trenutak takođe pomaže Makronu da izgladi svoj imidž najvidljivijeg i najglasnijeg lidera Evropske unije, u trenutku kada je Evropa sve zabrinutija da će njena ekonomija biti neizbrisivo oslabljena ratom u Ukrajini i rezultirajućim energetskim i inflacionim krizama.
U tom cilju, Bajden je pohvalio Makrona kao „ne samo lidera Francuske” i da je „veoma otvoren i veoma komandujući u Evropi”. U svojim javnim komentarima, Makron je u više navrata spominjao američkog predsednika kao „dragi Džo“.
Ipak, na trenutke je Makronova retorika uznemirila američke i ukrajinske zvaničnike, pozivajući Ukrajinu i Rusiju da se sastanu za pregovaračkim stolom. Zvaničnici Bele kuće su javno tvrdili da je isključivo na rukovodstvu Ukrajine da odluči kada je prikladno da se angažuje sa Rusima i naglasili su da bi rat mogao odmah da se završi ako Putin okonča svoju invaziju.
Makron je takođe podigao obrve ranije ovog meseca u govoru na samitu u Bangkoku kada je nazvao SAD i Kinu „dva velika slona“ koji su na pragu stvaranja „velikog problema za ostatak džungle“. Njegova poseta Vašingtonu usledila je u trenutku kada i SAD i Francuska gledaju na Kinu nakon što su u nekoliko gradova na kopnu i Hong Kongu izbili protesti zbog pekinške strategije „nulte kovid“.
Državna poseta obeležila je povratak tradicije bele kuće u čast bliskih stranih saveznika koji potiču na Ulisses S. Grantovo predsedništvo.
Makron i njegova supruga, Brigitte, došli su u američki darovi u američkim domaćinima, uključujući vinil zapis i CD originalnog zvučnog zapisa iz filma iz 1966. godine „Un Homme et une femme“, koji su bideci išli da vide na svoje Prvi datum, prema palači.
Među poklonima koje su Bajden i prva dama Džil Bajden predstavili Makronovima bilo je i ogledalo uokvireno palim drvetom sa terena Bele kuće i koje je napravio američki proizvođač nameštaja.
Potpredsednik Kamala Harris je na ručku domaćin u državnom odeljenju je dogodio pre večernje večere u ogromnom slomljenom paviljonu izgrađenom na Beloj kući Južno travnjak.