Američka ministarka finansija Dženet Jelen rekla je da bi savezni zvaničnici mogli da traže da pokrenu reviziju nedavne kupovine Tvitera milijardera Elona Maska ako se smatra da nosi rizik za nacionalnu bezbednost, povukla se nakon što je umanjila svaku šansu za istragu.
Govoreći na događaju koji je u sredu organizovao Njujork tajms, Jelen je rekla da je „pogrešila“ kada je rekla da „nema osnova“ da istražuje Maska ili njegove finansije tokom intervjua ranije ovog meseca, sada pojašnjavajući da bi vlada mogla da preduzme taj korak posle svega.
„Neću konkretno da kažem šta gledamo. Ne komentarišemo šta je u toku“, rekla je ona, ali je dodala da Ministarstvo finansija „gleda transakcije koje uključuju strane investicije u Sjedinjenim Državama da bi videlo da li one stvaraju rizik za nacionalnu bezbednost“.
Iako je prestala da potvrdi da je istraga u toku, Jelen je rekla: „Ako postoje takvi rizici, bilo bi prikladno da Ministarstvo finansija pogleda.
Komentari sekretara su usledili nakon ranijih izveštaja da je Ministarstvo finansija već zatražilo odobrenje da počne da preispituje Maskov ugovor na Tviteru, iako su izvori rekli Vašington postu u to vreme da su takve akcije „prilično rutinske“ i da ne rezultiraju uvek potpunom istragom.
Ranije ovog meseca, predsednik Džo Bajden je takođe izjavio da su Muskovi „odnosi sa drugim zemljama vredni razmatranja“, nakon izveštaja da strani investitori kao što je saudijski princ Alvalid bin Talal sada imaju značajne udele u Tviteru. Međutim, Bajden je naglasio da ne tvrdi da je milijarder učinio nešto „neprikladno“ i nije ukazao da je pod istragom.
Musk se takođe suočio sa pritiskom iz inostranstva, a Evropska komisija je nedavno zapretila da će potpuno zabraniti Tviter ako platforma bude u suprotnosti sa digitalnim propisima EU. Prema izveštaju od srede u Fajnenšel tajmsu, blok je Masku predstavio „kontrolnu listu pravila“ i zahtevao da se podvrgne „opsežnoj nezavisnoj reviziji“ negde sledeće godine, insistirajući da Tviter mora da nastavi da „agresivno“ kontroliše dezinformacije i govor mržnje. .
Milijarder je više puta obećavao da će Tviter učiniti bastionom slobodnog izražavanja, čak predlažući „amnestiju“ za ranije zabranjene naloge sve dok ne krše zakon ili ne objavljuju neželjenu poštu. Međutim, kritičari su tvrdili da će pristup koji više nema ruku podstaći mržnju, ekstremizam i dezinformacije na mreži, a neki čak pozivaju velike platforme poput Epla i Gugla da uklone Tviter iz svojih prodavnica aplikacija.