Erupcija vulkana isključila stanicu za praćenje ugljenika

Erupcija vulkana isključila stanicu za praćenje ugljenika

Erupcija vulkana Mauna Loa na Havajima privremeno je isključila struju na glavnoj svetskoj stanici koja meri ugljen-dioksid koji zadržava toplotu u atmosferi, ali zvaničnici u sredu kažu da to neće biti problem.

Postoje stotine drugih lokacija za praćenje ugljen-dioksida širom sveta. Savezna vlada traži privremenu alternativnu lokaciju na havajskom ostrvu i razmišlja o odlasku generatora u opservatoriju Mauna Loa kako bi povratila struju kako bi ponovo mogla da vrši merenja, rekli su zvaničnici u Laboratoriji za globalno praćenje Nacionalne uprave za okeane i atmosferu u Kolorado koji upravlja stanicom.

Havajska stanica datira iz 1958. godine i glavno je mesto za čuvenu Kilingovu krivu koja pokazuje porast nivoa ugljen-dioksida od sagorevanja uglja, nafte i prirodnog gasa koji prati porast temperature. Nivoi ugljen-dioksida u Mauna Loi porasli su za 33% od 1958.

Stanica na visini od 3.444 metra ima toranj od 40 metara koji sakuplja vazduh za merenje nivoa ugljen-dioksida, radijacije i drugih materijala. Iako tok lave nije blizu stanice, prekinuo je dalekovode dalje niz planinu, rekli su zvaničnici.

„Ovo je neka vrsta naše vodeće stanice“, rekao je Kolm Svini, pomoćnik direktora laboratorije za praćenje. „Naučna vrednost Mauna Loe je zaista u onome što ona predstavlja. To je takođe jedan od najčistijih signala koje imamo.“

To je zato što se nalazi na planini udaljenoj od velike populacije i vegetacije i toliko je visoko da je kao da „gurate prst u atmosferu“ da biste izmerili nivoe u troposferi bez kontaminacije od lokalne aktivnosti, rekao je Ariel Stein, direktor laboratorije za praćenje.

Širom sveta postoji više od 300 stanica, uključujući više od 70 kojima upravlja NOAA, tako da će se globalno merenje gasova staklene bašte nastaviti, rekao je Svini.

Tokom erupcije Mauna Loa 1984. stanica je bila isključena 36 dana, ali je globalno praćenje nastavljeno i dugoročni zapisi su i dalje potpuni, rekao je Svini.

Svini i Stajn su rekli da je malo verovatno da će ova erupcija Mauna Loe mnogo promeniti globalne temperature, za razliku od erupcije planine Pinatubo na Filipinima 1991. Masivne erupcije poput Pinatuba mogu staviti dovoljno sulfatnih aerosola visoko u gornju atmosferu koji reflektuju sunčevu svetlost i privremeno hlade globalne temperature.

Čini se da erupcija Mauna Loe u ovom trenutku ne izbacuje ni približno dovoljno aerosola, a njene emisije ugljen-dioksida nisu ništa u poređenju sa sagorevanjem fosilnih goriva, rekli su oni.