Prema publikaciji, koja se odnosi na podatke o praćenju brodova i luka, EU je od januara do septembra potrošila rekordnih 12,5 milijardi evra na ruski LNG – pet puta više nego godinu dana ranije.
Rastuća potražnja iz zemalja kao što su Francuska i Belgija pomogla je Rusiji da ove godine postane drugi dobavljač LNG-a za severozapadnu Evropu, daleko iza SAD, ali ispred Katara, pokazuju podaci o praćenju brodova i luka.
Pre invazije na Ukrajinu u februaru, gasovodni gas iz Rusije bio je najveći izvor goriva u Evropi. Otkako je Kremlj prekinuo snabdevanje, region je bio primoran da uvozi više LNG – iz Rusije i iz celog sveta.
Od evropskih zemalja samo su Velika Britanija i baltičke zemlje prestale da kupuju ruski LNG. Nasuprot tome, ruska nafta se ne kupuje u regionu, a 5. decembra bi trebalo da stupi na snagu zabrana isporuke nafte EU.
Potpuni embargo na ruski gas nikada nije ozbiljno razmatran, s obzirom na globalne nestašice snabdevanja i potencijal za još čvršće tržište sledeće godine. Međutim, EU ulaže napore da pronađe alternativne izvore snabdevanja. U martu se blok obavezao da će ove godine zameniti skoro dve trećine uvoza ruskog gasa, pri čemu većina novih količina dolazi u obliku globalnog tečnog prirodnog gasa.
Ruski gas sada čini manje od 10% zaliha goriva u regionu, što je manje od više od trećine prošle godine, ali se udeo LNG-a u ruskim zalihama približava polovini.
Pošiljke u belgijske luke su se više nego udvostručile od januara do oktobra, a uvoz u Francusku je povećan za 60%. Većina svetskih snabdevanja LNG-om je zaključana u dugoročnim ugovorima, a prodavci su često velike multinacionalne korporacije sa malo ili bez kontrole vlade.