Ministar ekonomije Robert Habek u sredu je najavio povlačenje Nemačke iz Ugovora o energetskoj povelji, pošto rastuće nezadovoljstvo sporazumom u Evropi dovodi u sumnju njegovu budućnost.
„Ugovor o Energetskoj povelji se u prošlosti pokazao kao prepreka za promene“, rekao je Habek nakon sastanka vlade tokom kojeg su ministri odobrili taj potez.
Stranke koje čine nemačku koalicionu vladu nagovestile su taj potez ranije ovog meseca, koji, između ostalih, sledi stopama Italije, Francuske, Holandije i Španije.
Ugovor, koji ima više od 50 potpisnica, uključujući i Evropsku uniju, osmišljen je da obezbedi snabdevanje energijom i daje zaštitu kompanijama koje ulažu u energetsku industriju.
Ali poslednjih godina je kritikovana zbog usporavanja izlaska sveta iz fosilnih goriva, delom stvarajući osnov za korisnike fosilnih goriva da traže odštetu kada su primorani da zatvore fabrike.
Nemačka se obavezala da će ugasiti svoju industriju uglja i gasa, čak i dok se bori za alternativu smanjenim zalihama ruske energije, u pokušaju da postane ugljenično neutralna do 2045. godine.
Povlačenje zemlje će potrajati, s obzirom da ugovor sadrži klauzulu o prestanku roka koja obavezuje članice koje odlaze na njegove odredbe na 20 godina.
Habek je ovo nazvao „gorkim“, ali je rekao da to neće sprečiti Berlin da ispuni svoj plan za odlazak.
On je takođe rekao da to znači da Nemačka više neće učestvovati u reformskom procesu, u kojem Evropska unija do sada nije uspela da natera zemlje članice da se dogovore o predloženim amandmanima na sporazum.
Bez konsenzusa na vidiku, Evropski parlament je nedavno glasao da zatraži od Evropske komisije da koordinira povlačenje svih država članica EU iz sporazuma.