Željeznički sindikati osuđuju Bajdenov plan da blokira štrajk

Željeznički sindikati osuđuju Bajdenov plan da blokira štrajk

Železnički sindikati su u utorak odbacili poziv predsednika Džoa Bajdena Kongresu da se umeša u njihov spor oko ugovora, rekavši da to potkopava njihove napore da se pozabave problemima kvaliteta života radnika, ali su kompanije naglasile da je ključno izbeći štrajk sledeće nedelje koji bi uništio privredu.

Bajden i predsednica Predstavničkog doma Nensi Pelosi rekli su da će od zakonodavaca ove nedelje biti zatraženo da glasaju kako bi nametnuli uslove sporazuma na koje je 12 sindikata pristalo pre prvobitnog roka za štrajk u septembru, iako četiri od tih sindikata predstavljaju više od polovine od 115.000 pruga radnici su ih odbili. Osam drugih sindikata ratifikovali su petogodišnje ugovore koji uključuju povišice od 24% i bonuse od 5.000 dolara, prenosi AP.

Bajden je rekao da se nevoljko složio da bi bilo najbolje da se nadglasaju glasovi sindikata jer bi potencijalna šteta za ekonomiju bila prevelika.

„Mislim da Kongres mora da deluje da to spreči“, rekao je Bajden u utorak. „To nije lak poziv, ali mislim da to moramo da uradimo. Ekonomija je u opasnosti.“

Sindikati i radničke grupe zalažu se za poboljšanje zahtevnih rasporeda za koje kažu da otežavaju radnicima da ikada uzmu slobodan dan i ubeđuju železnice da dodaju plaćeno bolovanje. Oni su zapretili štrajkom ako novi sporazumi ne budu postignuti pre roka 9. decembra.

„Nije dovoljno ‘deliti brige radnika'“, navodi se u saopštenju sindikata Bratstva za održavanje Vai Emploies Division. „Poziv Kongresu da odmah reaguje na usvajanju zakona koji usvaja probne sporazume koji isključuju plaćeno bolovanje ignoriše zabrinutost železničara. Sindikat je jedan od četiri koji su odbili njihov dogovor.

Železnice koje uključuju BNSF, Union Pacific, CSKS, Kansas Citi Southern i Norfolk Southern odbile su da razmisle o dodavanju bolovanja jer nisu htele da troše više na ugovore o radu nego što su pristali u septembru. Oni su takođe tvrdili da su se železnički sindikati decenijama složili da se odreknu plaćenog bolovanja u korist većih plata i jačih kratkoročnih invalidnina.

Dirigent Gabe Christenson, koji je kopredsjedavajući koalicije Željezničari United koja uključuje radnike iz svih željezničkih sindikata, rekao je da su Bajden i demokrate na strani željeznica umjesto radnika.

„Predsednik koji je najviše naklonjen radu u istoriji“ je dokazao da on i Demokratska stranka nisu prijatelji rada za koje su sebe hvalili da su“, rekao je Kristenson, čija je grupa ohrabrivala radnike da odbiju ove ugovore. „Ovi vukovi u ovčijoj koži su decenijama bili u krevetu sa korporativnom Amerikom i dozvolili su im da nastave da uništavaju američku srednju klasu i organizovanu radnu snagu.

Pol Lindzi, dugogodišnji inženjer Union Pacifica sa sedištem u Pokatelu, u državi Ajdaho, koji je aktivan za Railroad Vorkers United, rekao je da čini se da Kongres i Bajden šalju poruku da „vaš kvalitet života, slobodno vreme, vaši dani, vaš životni standard Nije važno da li će vam povećanje plate naštetiti poslu.”

Ali poslovne grupe koje su vršile pritisak na Kongres i Bajdena da intervenišu u pregovorima pohvalile su predsednikovu odluku i rekle da se nadaju da republikanci i demokrate mogu da rade zajedno na brzom rešavanju ovog problema.

„Zaista, jedina stvar koja stoji na putu da se osigura da američka ekonomija ne pretrpi veliki udarac kao posledica katastrofalnog štrajka na železnici je Kongres Sjedinjenih Država“, rekao je Majk Somers, predsednik i glavni izvršni direktor American Petroleuma Institut. „Moramo da se uverimo da Kongres Sjedinjenih Država reaguje na ovo što je pre moguće.

Štrajk na železnici bi uticao na skoro svaku industriju jer se toliko preduzeća oslanja na železnicu za isporuku sirovina i gotovih proizvoda. Železnice su procenile da bi štrajk koštao privredu 2 milijarde dolara dnevno i mogao bi da primora mnoge proizvođače da se zatvore i otpuste radnike. Osim toga, prigradske železnice i Amtrak bi bili poremećeni jer se mnogi od njih oslanjaju na pruge u vlasništvu teretnih železnica.

Mike Seifert, izvršni direktor Nacionalne asocijacije za žito i stočnu hranu, rekao je da bi rašireni ozbiljan uticaj koji se očekuje ako dođe do štrajka na železnici trebalo da inspiriše dvostranački sporazum među zakonodavcima. Uticaj štrajka počeo bi da se oseća nedelju dana pre roka, jer bi železnice počele da zaustavljaju pošiljke opasnih hemikalija i kvarljivih proizvoda unapred kako bi se osiguralo da se ne bi nasukali duž pruga.

„Prošli put kada sam proverio, svaki birač svakog člana Predstavničkog doma i Senata mora da jede“, rekao je Sajfert. „I zato mislim da kada pogledate potencijalne uticaje na lanac snabdevanja hranom i agronomijom, nadamo se da će to pomoći da se ovaj sporazum pomeri.

Bajden poziva Kongres da zaustavi štrajk na železnici