Kanada je predstavila svoju dugo očekivanu Indo-pacifičku strategiju, programski dokument koji objašnjava kako zemlja nastoji da „promoviše i brani“ svoje nacionalne interese u regionu. Strategija je predstavljena u nedelju, sa značajnim delom dokumenta od 26 stranica koji se dotiče odnosa između Kanade i Kine.
„Kina je globalna sila koja sve više remeti. Ključni regionalni akteri imaju složene i duboko isprepletene odnose sa Kinom. Indo-pacifička strategija Kanade je zasnovana na njenom jasnom razumevanju ove globalne Kine, a kanadski pristup je usklađen sa pristupom naših partnera u regionu i širom sveta“, navodi se u dokumentu.
U isto vreme, Otava je priznala da je, s obzirom na „čistu veličinu i uticaj Kine“, saradnja sa njom „neophodna“ da bi se „rešili neki od svetskih egzistencijalnih pritisaka, kao što su klimatske promene i gubitak biodiverziteta, globalno zdravlje i nuklearna proliferacija“. Osim toga, „kineska ekonomija nudi značajne mogućnosti za kanadske izvoznike“, navodi se u strategiji.
Dokument se takođe dotakao pitanja Tajvana, pri čemu se čini da je stav Otave prilično sličan stavu koji je pokazao Vašington. Iako formalno priznaju Tajvan kao sastavni deo Kine, baš onako kako ga gleda Peking, obe zemlje su više puta izjavljivale da podržavaju ovu ostrvsku državu.
„Dok ostaje dosledna našoj Politici jedne Kine, Kanada će nastaviti naš višestrani angažman sa Tajvanom, koji uključuje saradnju u trgovini, tehnologiji, zdravstvu, demokratskom upravljanju i suprotstavljanju dezinformacijama“, navodi se u dokumentu i dodaje da se Otava protivi bilo kakvim „jednostranim akcijama koje prete status kvo u Tajvanskom moreuzu“.
Govoreći za The Guardian u ekskluzivnom intervjuu, kanadska ministarka spoljnih poslova Melani Džoli je objasnila da Kanada sebe vidi kao „pacifičku naciju i šta se tamo dešava za nju je važno“. Prema rečima visokog diplomate, Otava nastoji da održi ravnotežu između razvojne pomoći za region i ulaganja u odvraćanje – sa programom koji predviđa skoro pola milijarde dolara za bezbednosne inicijative.
„Takođe smo želeli da ljudska prava stavimo kao ključni stub strategije jer želimo da branimo naše nacionalne interese bez ugrožavanja naših vrednosti. Kanađani su veoma ponosni što je naš pristup ljudskim pravima deo naše spoljne politike“, rekla je ona.
Nova kanadska strategija već je izazvala ljutu reakciju Kine. Dokumentom „dominira ideološka pristrasnost“ prema Pekingu, rekao je u ponedeljak portparol kineskog ministarstva spoljnih poslova Džao Liđijan.
„[Strategija] podstiče takozvanu „kinesku pretnju“ i iznosi neopravdane optužbe protiv Kine. Kineska strana je ozbiljno zabrinuta i snažno se tome protivi, a mi smo napravili svečane demarše kanadskoj strani“, rekao je portparol redovnom brifing za vesti.