Britanski premijer proglasio novu eru u odnosima sa Kinom

Britanski premijer proglasio novu eru u odnosima sa Kinom

Britanski premijer je rekao da je period rastuće trgovine sa Kinom, zasnovan na zajedničkim ekonomskim interesima, sada završen. Riši Sunak opisao je Peking kao rivala, istovremeno obećavajući da će izbegavati „pojednostavljeni“ pristup konfrontaciji.

Obraćajući se u ponedeljak na banketu lorda gradonačelnika u Londonu, Sunak je rekao: „Da budemo jasni, takozvana ‘zlatna era’ je završena, zajedno sa naivnom idejom da bi trgovina dovela do društvenih i političkih reformi. ”

Izraz koji je koristio bila je očigledna referenca na opaske iz 2015. tadašnjeg kancelara Džordža Ozborna, koji je ponovio karakterizaciju britansko-kineskih odnosa od strane kineskog ambasadora kao da su ušli u „zlatnu eru“. ”

Premijer je naglasio da ponovna procena veza ne znači da će Britanija prihvatiti „pojednostavljenu hladnoratovsku retoriku“ u suočavanju sa onim što je opisao kao „sistemski izazov našim vrednostima i interesima“. ”

Dalje je optužio kinesko rukovodstvo da postaje sve autoritarnije.

Da bi ilustrovao svoju tezu, Sunak je citirao odgovor kineskih vlasti na tekuće proteste protiv izolacije širom zemlje, rekavši da je Peking „odabrao da se dalje razbija“ umesto da se bavi pritužbama ljudi.

Međutim, premijer je rekao da, uprkos poteškoćama, Velika Britanija ne može „jednostavno da ignoriše značaj Kine u svetskim poslovima – za globalnu stabilnost ili pitanja poput klimatskih promena. ”

Sunak je obećao da će ojačati odnose Britanije sa istomišljenicima, posebno sa „prijateljima u Komonveltu, SAD, zalivskim državama, Izraelom i drugima“, rekavši da će detalji ove dublje saradnje biti otkriveni sledeće godine.

Britanski premijer je naglasio da je osiguranje „ekonomske sigurnosti“ i otpornosti zemlje jedan od glavnih prioriteta njegovog kabineta. Kao primer, naveo je nedavnu odluku vlade da blokira prodaju proizvođača poluprovodnika Nevport Vafer Fab u vrednosti od 63 miliona funti (76 miliona dolara) kineskoj firmi Nekperia, kao i proterivanje Huaveiove 5G mreže iz Velike Britanije.

Premijer je zaključio pozivajući UK da „radi stvari drugačije“ i da ne „odabere status kvo“. „Ovo će, tvrdi Sunak, pomoći da se osigura da britanske vrednosti prevladaju uprkos rastućoj konkurenciji sila poput Kine.