Seul nudi pogodnosti kako bi privukao Teslinu gigafabriku

Seul nudi pogodnosti kako bi privukao Teslinu gigafabriku

SEUL – Južna Koreja će ponuditi „prilagođene” podsticaje kako bi podstakla Teslu da uspostavi gigafabriku električnih vozila u zemlji i minimiziraće sve rizike koje predstavljaju militantni sindikati, rekao je predsednik Jun Suk-jeol za Rojters.

Jun je prošle nedelje održao video poziv sa izvršnim direktorom Tesle Elonom Maskom, a Junova kancelarija je citirala Maska da je Južna Koreja među najboljim lokacijama kandidata za novu fabriku Tesle.

„Ako Tesla, SpaceX ili druge kompanije razmatraju veća ulaganja u Koreju, uključujući izgradnju gigafabrike, vlada će dati sve od sebe da podrži tu investiciju“, rekao je Jun za Rojters tokom šireg intervjua u svojoj kancelariji u ponedeljak.

Jun je rekao da Južna Koreja nudi visokokvalifikovane radnike i da će njegova vlada obezbediti usklađivanje propisa sa međunarodnim standardima kako se strane firme ne bi suočile sa neočekivanim finansijskim ili regulatornim preprekama.

„Pripremamo prilagođeni pristup da damo neke prednosti ovim navedenim kompanijama“, rekao je Jun preko prevodioca, upitan o tome koju prednost Južna Koreja može da ponudi Tesli u odnosu na druge lokacije koje se pominju.

Tesla je rekao da će razmotriti izgradnju još jedne gigafabrike. Kanada, Indonezija, Indija i Tajland se takođe pominju u medijskim izveštajima kao moguće lokacije, ali analitičari su primetili da te zemlje nemaju lanac snabdevanja automobilima kao Južna Koreja, iako neke obiluju prirodnim resursima poput nikla.

Jun je zaslužan za oštar odgovor svoje vlade na sindikalne štrajkove ove godine za početak procesa uspostavljanja vladavine prava u industrijskim odnosima i za menadžment i za radnike.

Junova vlada preduzima korake da iskoristi administrativnu naredbu kako bi primorala kamiondžije iz sindikata da se vrate na posao nakon što su razgovori o okončanju njihovog štrajka okončani u ponedeljak bez dogovora.

Oko 9.600 kamiondžija pridružilo se štrajku koji je organizovao sindikat autoprevoznika, tražeći trajnu garanciju minimalne vozarine kako bi se zaštitili od rastućih i nepredvidivih troškova goriva i prekomernog rada.

Militantna sindikalna kultura je ozbiljan problem u južnokorejskom društvu“, rekao je Jun. Rekao je da je rekao Masku da je cilj njegove politike rada da uspostavi vladavinu zakona kako bi se eliminisali rizici nepoštene radne prakse.

Južna Koreja je imala u proseku 39 dana prekida rada godišnje zbog radnih sporova u poslednjih 10 godina, skoro pet puta više od onog od osam dana u Sjedinjenim Državama i skoro 200 puta više od 0,2 dana u Japanu, prema Korea Enterprises Federacija.

Jun je okrivio česte kompromise koje su činile prethodne vlade sa moćnim sindikatima za stvaranje začaranog kruga ilegalnih štrajkova koji dovode do oštrijih štrajkova i nezakonitog delovanja sindikata.