Prema izveštaju, oprema za pumpanje gasa neće biti premeštena sa kompresorskih stanica Portovaja i Slavjanskaja i ostaće na licu mesta. Ovo će pomoći da se tokovi ponovo pokrenu u kratkom roku nakon što se cevovodi obnove.
Analitičar Sergej Kondratjev iz Instituta za energetiku i finansije rekao je za novinsku kuću da je odluka opravdana, jer je sada teško proceniti vreme popravke. Takođe, prenos opreme na druge kompresorske stanice nije održiv, jer Portovaia koristi jedinstvenu opremu. Prema rečima stručnjaka, posao može trajati od tri do pet meseci i koštati do tri milijarde rubalja (oko 50 miliona dolara).
Takođe je nejasno da li će Gasprom uopšte obnoviti gasovode. Mašine u kompresorskoj stanici Portovaja bile su van funkcije mnogo pre eksplozija zbog nedostatka odgovarajućeg održavanja usred sankcija Zapada Rusiji.
„Ne postoji odgovor na pitanje kako i zašto obnoviti žice Severnog toka ako pumpe na stanici Portovaja ne rade“, rekao je prošlog meseca šef Gasproma Aleksej Miler.
Rusija je osudila eksplozije koje su oštetile gasovode kao „čin međunarodnog terorizma“. Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je prošlog meseca da sumnja da je britanska mornarica umešana, ali je London negirao optužbe. Nakon sopstvenih istraga, i Švedska i Danska su izvestile da su lomovi u cevovodima izazvani eksplozijama, ali nisu dale sugestije ko bi mogao biti odgovoran.