Novoimenovani premijer Malezije Anvar Ibrahim izjavio je u petak da će njegov primarni fokus biti na troškovima života dok preuzima dužnost sa usporavanjem ekonomije i zemljom koja je duboko podeljena nakon bliskih izbora.
Anvar, 75, položio je zakletvu kao premijer u četvrtak, čime je okončan trodecenijski politički put od štićenika lidera veterana Mahathira Mohamada do vođe protesta, zatvorenika osuđenog za sodomiju i lika opozicije.
Anvar, koga je malezijski kralj imenovao u četvrtak nakon neuverljivih izbora, rekao je da je njegova primarna briga ekonomija i da će imati manji kabinet od onih u prethodnim administracijama.
„Moj prioritet je sada rešavanje troškova života“, rekao je on na konferenciji za novinare nakon javljanja na dužnost u kabinetu premijera.
Anvar tek treba da objavi bilo kakva imenovanja u vladi za svoju koalicionu vladu. Ranije je nagovestio da će u njegovom kabinetu biti dva zamenika premijera – jedan iz bivšeg vladajućeg saveza Barisan i drugi iz manjih političkih blokova na Malezijskom Borneu.
Njegovo imenovanje okončalo je petodnevnu postizbornu krizu bez presedana.
Njegov rival, bivši premijer Muhidin Jasin, odbio je da prizna, izazivajući Anvara da dokaže svoju većinu u parlamentu. Ali u petak je Muhidin rekao da prihvata Anvarovo imenovanje i da će njegov blok igrati ulogu opozicije.
Kampanja za subotnje izbore suprotstavila je Anvarovu progresivnu, multietničku koaliciju protiv Muhiidinovog uglavnom konzervativnog etničko-malajskog, muslimanskog saveza.
Ali nijedan lider nije osvojio većinu, što je povećalo rizik od sukoba koji bi pogoršao nestabilnost u etnički raznolikoj Maleziji, koja je imala tri premijera u isto toliko godina.
Ova prepirka je takođe rizikovala odlaganje političkih odluka potrebnih za podsticanje ekonomskog oporavka.
Ustavni monarh, kralj Al-Sultan Abdulah, smirio je krizu tako što je imenovao Anvara nakon konsultacija sa raznim političarima.
Anvaru je tokom svoje karijere uskraćeno mesto premijera uprkos tome što je nekoliko puta bio u blizini. Takođe je proveo skoro deceniju u zatvoru zbog sodomije i korupcije nakon, kako kaže, politički motivisanih osuda.
„Anvarovi zadaci su tek počeli, da ujedini veoma polarizovanu i podeljenu naciju, zasnovanu na rasi i veri“, rekao je bivši poslanik i koalicioni saveznik Lim Kit Siang.
Tržišta su u četvrtak porasla na kraju političkog ćorsokaka, ali investitori će pratiti kako Anvar upravlja nakon izbora.
Malezijske akcije u petak ujutro bile su (.KLSE) ravne, nakon rasta od 4% prethodnog dana, dok je ringit povećao rast od skoro 1%.
Anvarove pristalice izrazile su nadu da će njegova vlada sprečiti povratak istorijskih tenzija između etničkih Malajaca, muslimanske većine i etničke kineske i indijske manjine.
Anvarova koalicija, poznata kao Pakatan Harapan, osvojila je najviše poslaničkih mesta na subotnjim izborima sa 82, dok je Muhiidinov blok Perikatan Nasional osvojio 73. Trebalo im je 112 – prosta većina – da formiraju vladu.
Dugo vladajući blok Barisan osvojio je samo 30 mesta – što je najgori izborni učinak za koaliciju koja je dominirala politikom od nezavisnosti 1957. godine.
Anvar je u četvrtak rekao da su Barisan i savez stranaka sa malezijskog Bornea obećali da će podržati njegovu vladu.
U petak je rekao da mu se pridružio i drugi Borneo blok, dajući mu podršku više od dve trećine članova parlamenta od 222 mesta.
Dvotrećinska većina će omogućiti Anvarovoj vladi da izmeni ustav. Nijedna malezijska vlada nije imala takvu većinu u donjem domu od 2008. godine.
Muhidinov blok uključuje islamističku stranku PAS, čiji su izborni rezultati izazvali zabrinutost u etničkim kineskim i indijskim zajednicama, čiji većina članova prati druge vere.
Vlasti su upozorile na porast etničkih tenzija nakon što je glasanje na društvenim mrežama i platformi za kratke video snimke TikTok ove nedelje saopštilo da je u stanju pripravnosti zbog sadržaja koji krši njene smernice.
Još jedno pitanje kojim se Anvar treba baviti je budžet za sledeću godinu, koji je predložen pre raspisivanja izbora, ali tek treba da bude usvojen.
Anvar je rekao da će sazvati parlament 19. decembra radi glasanja o poverenju kako bi dokazao svoju većinu u donjem domu.